Polityka i prawo
Izrael naciska na USA. Producent Pegasusa zniknie z „czarnej listy”?
Izraelscy urzędnicy naciskają na amerykański rząd, aby usunął z „czarnej listy” Departamentu Handlu producenta Pegasusa – NSO Group.
Przypomnijmy, że w listopadzie 2021 r. Departament Handlu USA dodał do „czarnej listy” izraelskie przedsiębiorstwa, specjalizujące się w narzędziach cyberszpiegowskich: Candiru i NSO Group. Jak tłumaczono, angażują się w działania sprzeczne z interesami bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA.
Zdaniem Waszyngtonu, wskazane firmy opracowały i dostarczyły narzędzia do inwigilacji zagranicznym rządom, które z kolei używały ich wobec urzędników, dziennikarzy, aktywistów, biznesmenów itd.
Czytaj też
Izraelski lobbing w Waszyngtonie
Po wpisaniu NSO Group i Candiru na „czarną listę” wewnątrz izraelskiego rządu powstała dyskusja czy należy lobbować u administracji Joe Bidena o zmianę decyzji – informuje „Axios”.
Początkowo pomysł ten upadł, lecz z czasem sytuacja się zmieniła i Jerozolima zaczęła naciskać na Waszyngton w tej sprawie.
„Przekazaliśmy USA, że nie mogą zniszczyć NSO a kilku złych klientów nie oznacza, że produkty i możliwości przedsiębiorstwa są już niepotrzebne” – mówi w rozmowie z „Axios” wysoki rangą izraelski urzędnik, który pragnie pozostać anonimowym.
Czytaj też
Nie dano szansy
Stanom Zjednoczonym zarzucono również, że przed zamieszczeniem na „czarnej liście” należało wytłumaczyć firmom, co wymaga poprawy/modyfikacji i dać im szansę na wprowadzenie zmian.
NSO Group korzysta z usług dwóch kancelarii prawnych USA, w związku z zamieszczeniem przedsiębiorstwa na czarnej liście. Odbywa się to niezależnie od działań rządu w Jerozolimie.
Jak informuje „Axios”, powołując się na swoje źródła, administracja Joe Bidena rozważa prośbę złożoną przez izraelskich urzędników. Pojawiają się jednak głosy zaprzeczające tym doniesieniom.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.