Reklama

Polityka i prawo

Hiszpański Sąd Najwyższy bada aferę Pegasusa. Świadkiem dyrektor NSO Group

Autor. www.rawpixel.com/CC0

Hiszpański Sąd Najwyższy przesłucha w charakterze świadka dyrektora generalnego izraelskiej NSO Group w sprawie wykorzystania Pegasusa do inwigilacji polityków w tym kraju.

Reklama

Sędzia Jose Luis Calama uda się do Izraela w celu przesłuchania Shaleva Hulio, stojącego na czele firmy produkującej Pegasusa – informuje agencja Reutera. Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do złożenia zeznań przez przedstawiciela NSO Group.

Reklama

Równocześnie sąd zniósł tajność dokumentów związanych ze sprawą. W ten sposób może dojść do ujawnienia niektórych szczegółów afery.

Hiszpański wymiar sprawiedliwości zajął się sprawą Pegasusa po tym, jak wyszło na jaw, że telefony ponad 60 katalońskich polityków, prawników i aktywistów zostały zhakowane przy użyciu izraelskiego systemu szpiegowskiego.

Reklama

Jak informowaliśmy, system izraelskiej firmy NSO Group wykorzystano wobec m.in. premiera Pedro Sáncheza, minister obrony Margarity Robles i szefa MSW Fernando Grande-Marlaski.

Przypomnijmy, że w związku z aferą dyrektorka Narodowego Centrum Wywiadu (NCW) Paz Esteban została odwołana ze stanowiska.  Ponadto, Premier Hiszpanii Pedro Sánchez przekazał plany rewizji ustawy z 2002 roku dotyczącej kontroli sądowej nad NCW. Rząd ma również dążyć do zastąpienia ustawy o tajemnicach urzędowych z 1968 roku.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama