Polityka i prawo
Gramatyka: „Przepisy są fatalne”. Wiceminister o blokadach kont bankowych
Przepisy dotyczące blokowania kont w bankach budzą duże kontrowersje. Od 1 lipca 2022 roku urzędy skarbowe mają możliwość prześwietlania kont każdej osoby fizycznej w Polsce. Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka podczas rozmowy w Radiu 357 podkreślił skalę problemu.
Zmianę 48. artykułu Ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej wprowadzono w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z obecnym stanem prawnym Urząd Skarbowy ma dostęp do danych z naszych kont bankowych bez konieczności pytania jakiejkolwiek instytucji o zgodę.
„Gdzie jest prawo do prywatności?” – pytał redaktor Kuba Strzyczkowski na antenie radia.
Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka odpowiedział, że według niego rzeczywiście obecny stan prawny może znacząco naruszać prywatność każdego z nas. Dodał również, że Ustawa o obronie Ojczyzny umożliwia dostęp do „praktycznie wszystkich danych” dla organów wojskowych.
Czytaj też
Prywatność a bezpieczeństwo
Minister Gramatyka nie po raz pierwszy zaznaczył, że stoi na straży prywatności obywateli. Mówił o tym m.in. podczas obrad zespołu parlamentarnego ds. walki z hejtem.
„Przepisy są fatalne, biłem wtedy na alarm” – powiedział w Radiu 357 o regulacjach dotyczących kontroli kont bankowych. Zaznaczył również, że nie za bardzo znana jest zasadność dostępu do danych obywateli przez Wojska Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerię Wojskową.
Dodatkowo w ustawie o powszechnym spisie rolnym zobowiązano operatorów telekomunikacyjnych do przekazania baz danych skorelowanych z bazą PESEL, po to, by ankieterzy mogli zadzwonić do każdego z nas.
„Takich sytuacji, gdzie państwo wyciągało ręce po dane obywatelek i obywateli jest mnóstwo” – skwitował wiceminister.
Czytaj też
Ochrona danych obywateli i projekt ustawy
Pierwotny akt prawny zakładał możliwość inwigilowania kont bankowych osób, które są podejrzane o popełnienie przestępstwa. Obecnie przepisy umożliwiają zaglądanie na konta każdego z nas. Wiceszef resortu zapowiedział, że Polska 2050 złożyła projekt ustawy w tej sprawie.
Wystąpiliśmy z projektem ustawy, który przywraca stan poprzedni.
wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka
Dodał również, że wdrożenie przepisów powinno być poddane konsultacjom społecznym.
Czytaj też
Podsumowanie
Pozostaje mieć nadzieję, że przepisy zostaną przywrócone do stanu poprzedniego. Jako obywatele nie możemy być domyślnie traktowani jako osoby podejrzewane o popełnianie przestępstwa oraz nie powinniśmy padać ofiarami anonimowych donosów, tak jak to miało miejsce w czasach słusznie minionych.
„Mnie jest bliski model państwa, które ma zaufanie do obywatela i traci je dopiero wtedy, kiedy obywatel tego zaufania nadużywa” – podsumował wiceminister Michał Gramatyka.
Przykładem nagłego zablokowania środków na koncie może być historia przedsiębiorcy Arkadiusza Siczka, który doświadczył takiej sytuacji w zeszłym roku. Jak relacjonował we wpisie na LinkedIn - sytuacja spowodowała paraliż jego firmy na cały tydzień.
Warto dodać, że gotówki nie można zablokować zdalnie i słusznym jest trzymanie części oszczędności w formie banknotów.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany