Reklama

Polityka i prawo

Walka z hejtem. Trwa dyskusja o tzw. ślepym pozwie

Parlamentarny Zespół do walki z hejtem
Parlamentarny Zespół do walki z hejtem
Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24

10 lipca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do walki z hejtem. Głos w dyskusji zabierali eksperci z wielu dziedzin, przedstawiciele Big Techów i celebryci. Nadal debatowano nad kształtem aktu prawnego, który ma pomóc w walce z mową nienawiści w sieci.

Wśród wielu zaproszonych gości znajdowały się również osoby znane z telewizji i pierwszych stron gazet. Na komisji wypowiadali się m.in. Michał Wiśniewski, Krzysztof Stanowski, Katarzyna Grochola, Jarosław Kret czy Olgierd Łukaszewicz.

Na posiedzeniu zespołu nadal debatowano o tzw. „ślepym pozwie” i koncepcjach identyfikowania anonimowych hejterów. Na posiedzeniu nie zabrakło również wielu emocjonalnych wypowiedzi, dotyczących m.in. samobójstw wśród dzieci.

Czytaj też

Reklama

Celebryci o problemie

Jako pierwszy wypowiedział się Maciej Kurzajewski. Dziennikarz zwrócił uwagę na przewlekłość spraw sądowych. „Nie mamy żadnego narzędzia, które pozwoliłoby nam realnie walczyć i ograniczyć rozsiewanie nienawiści” – dodał.

Pisarka Katarzyna Grochola podkreśliła, że kluczowa jest ochrona dzieci przed hejtem. „Odróżnijmy nienawiść od tego, że osoby publiczne spotykają się czasami z hejtem.” – skomentowała.

Krzysztof Stanowski słusznie zaznaczył, że zespół parlamentarny nie powinien zamienić się w komisję ds. „urażonych celebrytów”. Twórca Kanału Zero dodał, że anonimowość w sieci jest bardzo ważna, np. podczas wyrażania opinii o lekarzach czy pracodawcach.

„Bardzo często anonimowość w internecie jest potrzebna i służy słusznej sprawie” – skwitował.

Czytaj też

Reklama

Edukacja a hejt

Wiceminister edukacji Izabela Ziętek poinformowała, że Ministerstwo Edukacji w przyszłym roku będzie zapewniać szkolenia nauczycielom, ponieważ wielu z nich nie wie, jak rozmawiać z dziećmi o hejcie.

Zapewniła również o zwiększaniu liczby psychologów i pedagogów w szkole. Poinformowała również o programie wsparcia rówieśniczego.

„Nie chcemy robić z dzieci psychologów czy pedagogów, ale muszą wiedzieć, jak reagować” – podsumowała wiceminister.

Stanowisko ministerstwa i prawników

Wiceminister Gramatyka ponownie zaznaczył, że celem komisji jest walka z anonimowym hejtem w internecie.

Mecenas Tymoteusz Paprocki podkreślił, że zauważalny jest deficyt odpowiedzialności za słowa w sieci. Wspomniał również o tzw. „ślepym pozwie”, który ma służyć m.in. do ochrony dóbr osobistych bez konieczności przeprowadzania długich procesów sądowych.

Meta o problemie

Przedstawiciele Mety poinformowali, że zależy im na polskim Facebooku i Instagramie. Dodali również, że standardy społeczności Mety służą użytkownikom. To dość kontrowersyjne zdanie, biorąc choćby pod uwagę fakt ostatnich przypadków usuwania treści na Facebooku, powiązanych np. z protestem mediów.

Czytaj też

Reklama

Prywatność a kwestia hejtu

Nasza redakcja podkreśliła, że anonimowość w internecie pozostaje bardzo ważną kwestią. Ponownie wspomnieliśmy o wadach rozwiązania opartego na identyfikatorze umożliwiającym dostęp do mediów społecznościowych ze względu na ewentualne nadużycia, polegające na odebraniu prawa do publikowania treści.

Dodaliśmy, że wiele tzw. „ślepych pozwów” nie będzie w stanie ustalić faktycznego hejtera, lecz sama inicjatywa jest krokiem w dobrą stronę.

Tomasz Grabarczyk wyraźnie zaznaczył, że konieczne jest wypracowanie jasnej definicji hejtu. Jego zdaniem, zbyt szeroka definicja może prowadzić do cenzury i innych nadużyć.

Jako przykład podał zdanie: „Otyłość jest niezdrowa”, które według niego może być odebrane przez niektórych za hejt. Przywołał również kontrowersyjny przykład dotyczący osób transpłciowych.„Co stoi na przeszkodzie, żeby władza to nadużywała?” – podsumował Grabarczyk.

PESEL i karty SIM

Na posiedzeniu zespołu przywołano również kwestię rejestrowania kart SIM, które od lat funkcjonuje w naszym państwie.

Posłanka Ewa Szymanowska przytoczyła historię, kiedy zarejestrowała w sklepie kartę SIM na numer PESEL swojego ojca. Wywiązał się również dialog pomiędzy posłanką a jednym z uczestników komisji, ponieważ wskazano na możliwość popełnienia przestępstwa.

„Po prostu ten system nie działa” – odparła posłanka Szymanowska.

Powyższy przykład dobrze pokazuje, że w temacie walki z hejtem jest dużo do zrobienia. Należy jednak docenić zespół za możliwość swobodnego zabrania głosu w tej sprawie i chęć wypracowania rozwiązań, które realnie wpłyną na zmniejszenie skali problemu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama