Polityka i prawo
Google przegrywa w sądzie. Wyrok na korzyść Epic Games
![Poznaliśmy treść orzeczenia w sprawie Epic Games przeciwko Google. W grudniu sąd wydał wyrok na korzyść powoda - co teraz musi zrobić gigant?](https://cdn.defence24.pl/2024/10/08/800x450px/fb71dytkGU5abl84wYNxXp8funzOOCSfJy7xQlQ0.xf7t.jpg)
Autor. Victoria/Pixabay
Wydano orzeczenie w sprawie wytoczonej Google przez Epic Games co do kontrolowania dystrybucji aplikacji i płatności na smartfonach z systemem operacyjnym Android. W grudniowym wyroku sędzia przyznał rację powodowi, w najnowszej decyzji nakazał gigantowi wprowadzenie kilku istotnych zmian w swoich usługach.
W sierpniu 2020 roku Epic Games zaskoczyło świat, pozywając Apple oraz Google z powodu stosowania przez obie firmy monopolistycznych praktyk. W przypadku pierwszej sprawy sytuacja nie potoczyła się po myśli twórców gryFortnite: sąd nakazał spółce stworzonej przez Steve’a Jobsa jedynie umożliwienie deweloperom reklamowania metod dokonywania mikropłatności innych niż Apple Store.
Epic triumfuje. Są nakazy dla Google'a
Zdecydowanie inaczej wypadki potoczyły się w sprawie przeciwko Google’owi. Wyrok na korzyść Epic Games potwierdzający stosowanie praktyk monopolistycznych przez Google zapadł w grudniu, jednak samo orzeczenie sędziego Jamesa Donato opublikowano dopiero teraz. Jak opisuje BBC, od listopada gigant musi przez trzy lata zezwalać konkurencyjnym dystrybutorom aplikacji na publikację tychże w Sklepie Google.
Nie jest to jedyna zmiana, jaką wprowadziło orzeczenie. Google zostało zobowiązane do bezterminowego prowadzenia katalogu aplikacji, które są dostępne w konkurencyjnych odpowiednikach Google Play. Według słów prof. Marka Lemley’a ze Stanford Law School, przepisy nie wymagają takich kroków.
„Nakładanie obowiązku podjęcia działań naprawczych jest jednak możliwe w przypadku naruszenia przepisów antymonopolowych” – zauważył w wypowiedzi cytowanej przez BBC.
Gigant nie składa broni. Będzie odwołanie
Google od początku sprawy twierdzi, że nie jest monopolistą ze względu na konkurencję z Apple. Zarządzone w orzeczeniu zmiany mają według giganta „zagrażać prywatności i bezpieczeństwu konsumentów”, a także… wpłynąć negatywnie na konkurencję na urządzeniach mobilnych.
Oprócz złożenia wniosku o odroczenie terminu wdrożenia decyzji, Google zapowiedział również odwołanie od wyroku sądowego. Sprawa nie jest zatem jeszcze zakończona. Trzeba czekać na ciąg dalszy.
/PM
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?