Reklama

Polityka i prawo

Seksualne materiały z udziałem dzieci. Alarmujące liczby

Konferencja Dyżurnet.pl i Ministerstwa Cyfryzacji
Konferencja Dyżurnet.pl i Ministerstwa Cyfryzacji
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalne konto X

W 2024 roku zanotowano 400 proc. wzrost liczby treści zawierających seksualne wykorzystanie dzieci w sieci, w porównaniu do 2023 roku. Od 20 lat działa Dyżurnet.pl, który namierza tego typu materiały i doprowadza do ich usunięcia. Skala problemu jednak ciągle rośnie.

Olbrzymim zagrożeniem w sieci są treści przedstawiające seksualne wykorzystanie dzieci. Na co dzień stara się je namierzać Dyżurnet.pl, do którego również każdy z nas może zgłaszać nielegalne materiały.

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy, że w aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja „Zgłaszaj nielegalne treści”, która umożliwia raportowanie wszelkiego rodzaju wideo, zdjęć czy nagrań audio, mogących wykorzystywać wizerunek najmłodszych i przedstawiać ich w seksualnych, intymnych czy innych niestosownych sytuacjach. Ma to pomóc odpowiednim instytucjom i służbom szybciej reagować.

    W poniedziałek (tj. 3 lutego br.) w czasie konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wraz z szefową Dyżurnet.pl Martyną Różycką przedstawił efekty walki związanej z namierzaniem i usuwaniem nielegalnych treści w sieci, które przedstawiają seksualne wykorzystanie dzieci.

    Jak podał, 90 proc. tego typu materiałów znika w ciągu 48 godzin (5 proc. w dniu zgłoszenia).

    „To jeden z najlepszych wyników w UE. To wynik pracy ekspertów i ekspertek, którzy pracują 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę; którzy wiedzą, z czym się mierzymy” - podkreślił.

    „Walka z seksualnym wykorzystaniem dzieci w internecie to priorytet Ministerstwa Cyfryzacji. To odpowiedzialność i szukanie sposobu, aby wszyscy przestępcy, którzy chcą w jakikolwiek sposób korzystać z dziecka w sposób nielegalny, żeby wiedzieli, że takie treści będą skutecznie i szybko usuwane” - zaznaczył Krzysztof Gawkowski w czasie konferencji.

    Reklama

    Rośnie liczba nielegalnych treści

    Skala problemu ciągle rośnie: w 2024 roku zanotowano 400 proc. wzrost treści dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci rok do roku (łącznie 28 tys. zgłoszeń, z czego 19 tys. dotyczyła CSAM, czyli child sexual abuse material), w porównaniu do 2023. Dodatkowo, w 2023 zgłoszono na Policję 100 spraw z tym związanych, a w 2024 już 9300.

    „Państwo w takich sprawach jak bezpieczeństwo dzieci musi być mocne i skuteczne i od 20 lat buduje i rozbuduowuje instytucje oraz programy, które mają chronić nieletnich w internecie. Wszystko odbywa się w NASK. Dyżurnet to 20 lat pracy ludzi, którzy oddali serce, aby w Polsce można było chronić dzieci. Aby treści mogły być bardzo szybko usuwane” - zaznaczył wicepremier i minister cyfryzacji.

    Z kolei Martyna Różycka, szefowa Dyżurnet.pl, przedstawiła dane z międzynarodowej organizacji Inhope.org, z których wynika, że 95 proc. treści tego typu przedstawia dziewczynki, a ofiary w niemal 83 proc. są w wieku „przed dojrzewaniem”.

    Dzisiaj mówimy o 20 latach Dyżurnetu. Internet ma ponad 30 lat, więc zawiera też zdjęcia dzieci, które obecnie są dorosłe. Stąd szybka walka o to, aby tego typu treści - przedstawiające na przykład nagość - usuwać. Zgłoszenia przekazujemy Policji. Dziś możemy też mówić o zjawisku uwodzenia, szantażach, aby dziecko same wytworzyło treść w seksualnym kontekście. W manipulacyjny sposób sprawca doprowadza do tego, aby dziecko wykonało nielegalne materiały.
    Martyna Różycka, Dyżurnet.pl

    Jak podkreślono w czasie konferencji, jednym z aspektów jest reagowanie, ale innym - równie istotnym - działania profilaktyczne i edukacyjne.

    W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE ma być podejmowany temat treści przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci w kontekście tego, jak je usuwać i jak chronić najmłodszych przed tego typu zagrożeniem. O tym więcej w wywiadzie z CyberDefence24 mówił wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski.

      Reklama

      Czekamy na ustawę

      Co istotne, wciąż czekamy na projekt ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści szkodliwych w internecie, którego założenia poznaliśmy w połowie grudnia ub.r. Nowe regulacje mają ograniczyć młodym Polkom i Polakom dostęp do materiałów pornograficznych, o czym więcej pisaliśmy w tym materiale.

      Dyżurnet.pl to strona internetowa i jednocześnie ośrodek działający w strukturach NASK PIB, który zajmuje się monitorowaniem sieci pod kątem niebezpiecznych treści z punktu widzenia dzieci. W ciągu 20 lat działalności przeanalizował ponad 200 tys. zgłoszeń, z czego blisko 43 tys. miało dotyczyć seksualnego wykorzystania najmłodszych (CSAM).

      Nielegalne treści może zgłaszać każdy z nas na stronie Dyżurnet.pl lub w aplikacji mObywatel.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

        Reklama
        Reklama

        Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

        YouTube cover video

        Komentarze

          Reklama