Reklama

Polityka i prawo

Gawkowski: Będą kolejne konsultacje z branżą cyfrową

Pierwsze spotkanie konsultacyjne z branżą odbyło się w piatek.
Pierwsze spotkanie konsultacyjne z branżą odbyło się w piatek.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ YouTube - screen CyberDefence24

W piątek w godzinach porannych odbyły się pierwsze konsultacje Ministerstwa Cyfryzacji z branżą cyberbezpieczeństwa i nowych technologii. Wicepremier i mszef resortu Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że będzie to inicjatywa, która stanie się standardem w pracach resortu.

Reklama

W czasie pierwszej konferencji prasowej wicepremier i nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski opisał swoje priorytety oraz wyzwania, jakie przed nim stoją. Wówczas zadeklarował też, że Ministerstwo Cyfryzacji stanie się bardziej „otwarte”.

Reklama

Chodzi o otwarcie na organizacje społeczne, pozarządowe, wolontariuszy, którzy chcieliby porozmawiać czy przedstawić pomysły, jakie można zrealizować z zakresu cyfryzacji. Zapowiedział, że pierwsze spotkanie „odbędzie się w przyszłym tygodniu” (tj. w tym tygodniu).

Czytaj też

Pierwsze spotkanie konsultacyjne

Zgodnie z zapowiedziami, w piątek przed południem odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z branżą. Do udziału zapisało się blisko 300 osób lub organizacji. Wybrano 200 do zabrania głosu, ale z powodu ograniczeń czasowych po mikrofon sięgnęło tylko 100 z nich.

Reklama

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, społecznych, branżowych, biznesowych przedstawili swoje oczekiwania i postulaty oraz określili, jakie projekty byłyby istotne z ich perspektywy. Padły m.in. apele o szybką nowelizację KSC, konieczność cyfryzacji sektora energetycznego, zajęcie się kompetencjami cyfrowymi wśród wszystkich grup społecznych, wdrożenie zasad higieny cyfrowej i koordynowanie prac w tej sprawie z Ministerstwem Edukcji. Wiele osób deklarowało, że z entuzjazmem przyjęto fakt organizowania tego typu spotkań, gdzie można przedstawić otwarcie swoje stanowisko.

Już teraz wiadomo, że będą kolejne spotkania branżowe: „Tych spotkań będzie wiecej. Jestem do dyspozycji” - zadeklarował Krzysztof Gawkowski.

Priorytety ministra

W czasie podsumowania spotkania wicepremier i minister cyfryzacji odniósł się również do kilku aspektów, podnoszonych przez zabierających głos. Jak zaznaczył, jedną z kluczowych spraw dla jego resortu będzie edukacja cyfrowa połączona z higieną cyfrową, obejmujące każdą grupę społeczną. Kolejną kwestią ma być zajęcie się wykluczeniem cyfrowym, co także podnosili przedstawiciele organizacji.

Zadeklarował również: „Będziemy pracowali nad tym, by na mapie strategii cyfrowej nie zabrakło komunikacji i jasnej informacji, jaką mamy ścieżkę do rozbudowania kompetencji cyfrowych” - powiedział.

Wiele osób apelowało także, by - nim rozpocznie się proces tworzenia ustawy - organizować prekonsultacje społeczne. Minister zgodził się z tym pomysłem, stwierdzając, że będą odbywały się „konsultacje robocze”.

Mówiąc o przyszłych pracach resortu, poinformował też, że trwają prace reorganizacyjne w ministerstwie. Pojawią się m.in. specjalne komórki do spraw badań i innowacji, których do tej pory nie było. Dotyczyć ma to także prac nad rozwiązaniami sztucznej inteligencji.

„Już w styczniu planujemy pewne ogłoszenia dotyczące pracy nad sztuczną inteligencją. Chcemy sięgnąć po Polaków rozsianych po świecie” - ujawnił.

Innym celem resortu cyfryzacji ma być walka z nienawiścią i hejtem w sieci oraz budowaniem świadomości większej odpowiedzialności za słowo w internecie. Ministerstwo ma zająć się też zarządzaniem danymi w chmurze i „większą odpowiedzialnością za dane”.

Czytaj też

Nowelizacja KSC, ustawa Prawo komunikacji elektronicznej

Jeśli chodzi o priorytety legislacyjne - jak już wcześniej informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl - będzie to zgłoszenie nowej wersji ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, z której „wypadną wszelkie aspekty polityczne”, (o czym mówił również Krzysztof Gawkowski w wywiadzie z naszym serwisem). Ważnym punktem w legislacji będzie nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa z implementacją zmian związnych z nadchodzącymi obowiązkami dot. unijnego NIS2.

Natomiast mniej więcej w połowie stycznia zostanie podjęta decyzja ws. koordynatora ds. usług cyfrowych (wymóg DSA - Aktu o usługach cyfrowych). „Decyzja zostanie podjęta w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia; nikt nie będzie z tym czekał. Są rozpatrywane dwa warianty: abo będzie to UKE, albo inna instytucja” - powiedział Gawkowski, deklarując, że „nie będzie z tym zwlekał”.

Polityk zareagował też na postulat „większej liczby kobiet w świecie IT”, z czym ma się zgadzać, jednak nie ma jeszcze pomysłu, jak wdrożyć go w życie.

Jednym z punktów jego działania będzie też walka z dezinformacją oraz zapewnienie łączności w sytuacjach krytycznych. Chciałby również stworzyć „polski Instytut Turinga”, który zajmowałby się badaniami nad kryptografią oraz wprowadzić głosowanie przez internet.

„Chciałbym, aby kiedyś było głosowanie przez internet, ale nie wiem czy warunki polityczne na to pozwolą. Jestem pewny, że w ciągu dekady jest to możliwe” - podsumował.

Na razie nie ustalono terminu kolejnego spotkania w resorcie cyfryzacji. Transmisję z wydarzenia można obejrzeć TUTAJ.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama