Polityka i prawo
Facebook wyłoży 10 milionów dolarów na walkę z deepfake. Giganci na wojnie z dezinformacją
Władze Facebooka ogłosiły w czwartek, że firma zainwestuje 10 milionów dolarów w walkę z tzw. technologią deepfake. Decyzja jest wynikiem rosnących obaw o możliwość manipulowania opinią publiczną – informuje Washington Times.
Władze Facebooka za pomocą specjalnego oświadczenia poinformowały, że koncern współpracuje z innym technologicznym gigantem - Microsoftem oraz specjalistami z amerykańskiego środowiska naukowego, aby opracować skuteczny sposób wykrywania udokumentowanych filmów wideo wykonanych przy użyciu technologii deepfake.
„Deepfake polega na tworzeniu filmów, dźwięków audio oraz innych obrazów za pomocą sztucznej inteligencji. Najczęściej spreparowane materiały przedstawiają prawdziwe osoby, które mówią nieprawdziwe rzeczy” – stwierdził dyrektor ds. technologii Facebooka Mike Schroepfer. „Branża nie posiada odpowiedniego zestawu danych, ani wzorców do ich (przyp. red. spreparowanych treści) wykrywania. Chcemy prowadzić więcej badań, aby rozwijać się w tej dziedzinie” - dodał.
Jak informuje Washington Times, podczas opracowywania skutecznego narzędzia do walki z deepfake wykorzystywane będą filmy kręcone przy użyciu profesjonalnych aktorów, które posłużą jako zestaw danych dla programistów odpowiedzialnych za projekt. Facebook przeznaczy 10 milionów dolarów na współpracę badawczą i wynagrodzenia, co ma zachęcić specjalistów do zaangażowania się w przedsięwzięcie.
Partnerami biorącymi udział w badaniach, oprócz Microsoft, są naukowcy z konsorcjum Partnerstwa AI, Cornell Tech, MIT, University of Oxford z Wielkiej Brytanii, University of California, Berkeley, University of Maryland z College Park i State University of New York.
„Platformy mediów społecznościowych ponoszą wyjątkową odpowiedzialność za identyfikację i usuwanie dezinformacji, zanim stanie się ona niebezpieczna, a biorąc pod uwagę wybory w 2020 roku, muszą pilnie przygotować się do coraz bardziej wyrafinowanych kampanii dezinformacyjnych” – stwierdził amerykański działacz polityczny Mark Warner. „Wysiłki Facebooka, Microsoftu oraz innych podmiotów na rzecz partnerstwa będą bardzo ważne dla całego procesu i mam nadzieję, że firmy te będą nadal podejmować kompleksowe działania, aby zapobiec zatruciu naszego krajowego dialogu online przez szkodliwe fake newsy” - podsumował Warner.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany