Reklama

Polityka i prawo

Rząd Morawieckiego bez wotum zaufania. W exposé: sztuczna inteligencja i cyfryzacja

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Autor. Sejm

W poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé, na podstawie którego będzie próbował uzyskać wotum zaufania. W przemówieniu o planach jego rządu znalazły się także wątki dotyczące cyfryzacji, nowych technologii i wyzwań takich, jak sztuczna inteligencja. „Wizja, którą dzisiaj przedstawiam, to wizja przyszłości, która nie mieści się w głowach, ale nadejdzie ona szybciej niż się nam wydaje” - stwierdził premier.

Reklama

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wygłosił swoje exposé, w którym przedstawił dokonania jego rządu oraz wizję przyszłości, w której zakładał, że to PiS nadal będzie decydował o losach Polaków. Na tej podstawie będzie próbował uzyskać wotum zaufania, choć nic nie wskazuje, aby miało do tego dojść.

Reklama

„Polska to wielka siła duchowa, staję dziś z poczuciem dumy i odpowiedzialności. To dla mnie zaszczyt mówić o sprawach, które są najważniejsze, o sprawach polskich, które powinny nas łączyć, a nie dzielić. Jestem wdzięczny, że tak wiele osób oddało na nas swój głos” - rozpoczął swoje przemówienie.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że 7,5 mln Polaków zagłosowało na PiS, a on traktuje to jako zobowiązanie i „walkę o lepszą Polskę, która nigdy się dla niego nie kończy”. „Walka o Polskę to pewnego rodzaju sztafeta, od nas na sali zależy, jaką Polskę przekażemy naszym wnukom” - zaznaczył.

Reklama

Dodał, że to „ta misja (sprawowania władzy) to obowiązek wobec całego narodu. „Polacy zadecydowali, że ma być to Sejm dialogu i współpracy. Projekt rządu to projekt Polski ambitnej, dojrzałej i takiej, której inni będą nam zazdrościć. Służba Polsce to zobowiązanie na zawsze, urząd to zaszczyt, Polska to miłość” - dodał.

Mówił również o wartościach, jakie są dla niego i jego rządu ważne, a wśród nich wskazał m.in. prawo do samostanowienia tj. decydowania o sobie samym; o suwerenności ojczyzny, co wyraził jako: „Europę ojczyzn”, a nie „Europę bez ojczyzn”. „Unia musi odejść od prób łapczywego zagarniania spraw, takich jak polityka zagraniczna, bezpieczeństwo czy podatki; ale podkreślam, że miejsce Polski jest w Unii, naszą rolą jest zmiana UE na lepsze” - powiedział premier.

Polska cyfrowa

Jak dodał, jego zdaniem Polska ambitna to „takie państwo, które może być wzorem dla innych, wielkich inwestycji, gdzie polskie firmy znane są na całym świecie i to „Polska cyfrowych rozwiązań”, z rozwiniętą infrastrukturą. Wśród innych wartości wskazał także na wiarygodność władzy czy odpowiedzialność rządu.

Jakie wyzwania widziałby przed swoim rządem? Na początek wskazał, co się udało m.in. to rozbudowa armii i cyfryzacja i dodał, że „uzdrowili sytuację w branży urządzeń elektronicznych”.

Polska z gigantami cyfrowymi

Jego celem ma być poprawa warunków pracy, by Polska była krajem dobrze opłacanych specjalistów, a średnia płaca miałaby wynieść 10 tys. brutto. Wyzwaniem ma być m.in. rosnąca potęga Chin w kontekście globalnej rywalizacji, większa pozycja korporacji zachodnich, które swoim majątkiem często przewyższają PKB państw, a jak wskazał, za „ich rządów podatek od międzynarodowych korporacji przyrósł o 200 proc.”. Jednocześnie chiałby „ściągać zaawansowane technologicznie firmy do Polski, aby były katalizatorem do tego, by rosły pensje Polaków”. Premier wyraził też zadowolenie z faktu, że w Polsce obecne są duże, amerykańskie firmy.

Jego zdaniem, udało się skutecznie przejść przez wyzwania „IV wielkiej rewolucji cyfrowej” i wprowadzić takie rozwiązania jak elektroniczne pity, e-zwolnienia, e-recepty, aplikację mObywatel, czy Profil Zaufany. „Nad tymi zmianami pracowali 30-latkowie, wprowadziliśmy do rządu nowych ekspertów, którzy przeprowadzili Polskę z ery analogowej do sfery cyfrowej” - powiedział Mateusz Morawiecki.

Czytaj też

Wyzwaniem sztuczna inteligencja

Wyraził też zdanie, że „ChatGPT jest nowym wyzwaniem”. ”Polski rząd musi znaleźć odpowiedź na wyzwanie, jak będzie wyglądać świat w erze AI, jak będzie wyglądać praca, jak polscy inżynierowie będą zarabiali na polskie firmy, abyśmy byli twórcami,a nie biorcami technologii.

Dodał, że chce, aby „Polska była zagłębiem talentów IT”, a obecnie „globalni monopoliści prowadzą walkę o naszą uwagę i nasze porfele”. „Nowe technologie muszą służyć rozwojowi, a nie interesom korporacji, stawką jest nasza pozycja w łańcuchu dostaw, ale także po prostu nasza wolność. To od nas zależy, czy naszą wolność będzie ograniczał Facebook i X. Internet musi być wolny od poprawności politycznej, o to zawsze walczył nasz rząd” - podkreślił w exposé.

Innym celem ma być przygotowanie Laboratoriów Przyszłości, by odpowiedzieć na wyzwania w świecie „postpracy”. Jego zdaniem, rewolucja przyszłości nie ominie żadnej dziedziny życia, nawet takiej jak np. rolnictwo.

Jako cel wskazano także utworzenie cyfrowych domów seniora i dalszy rozwój nowoczesnych usług, świadczonych drogą elektroniczną. Kultura z kolei ma odpowiadać na wyzwania cyfrowego świata poprzez stworzenie m.in. Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, interaktywnych muzeów, wystaw w technologii rozszerzonej rzeczywistości. „W świecie zdominowanym przez sztuczną inteligencję największą wartością będzie to, czego nie będzie można podrobić - kreatywność” - powiedział premier.

W podsumowaniu Mateusz Morawiecki podkreślił, że „wierzy w Polskę, która potrafi się odnaleźć w świecie jutra, w świecie automatyzacji i robotyzacji”.

Czytaj też

Ścieżka legislacyjna

Po tym, jak premier Mateusz Morawiecki przedstawił Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania, następnie zaplanowano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu kół. Po debacie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego; co zaplanowano na godzinę 15.00 w poniedziałek.

Jeśli w głosowaniu rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego - wtedy to Sejm przejmie inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu. Wspólnym kandydatem na premiera - KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy - jest Donald Tusk. Następnie o godzinie 16.30 odbędzie się debata, a o godzinie 20 - głosowanie nad wyborem premiera.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

AKTUALIZACJA:

W głosowaniu w poniedziałek po godzinie 16:18 Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Przeciw było 266 posłów, za - 190; nikt nie wstrzymał się od głosu. Głosowało 456 posłów.

Z kolei w poniedziałek wieczorem decyzją Sejmu Donald Tusk został wybrany przez Sejm na premiera polskiego rządu. Za było 248 posłów, przeciw 201, nikt się nie wstrzymał.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze