Reklama

Polityka i prawo

Rząd Morawieckiego bez wotum zaufania. W exposé: sztuczna inteligencja i cyfryzacja

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Autor. Sejm

W poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé, na podstawie którego będzie próbował uzyskać wotum zaufania. W przemówieniu o planach jego rządu znalazły się także wątki dotyczące cyfryzacji, nowych technologii i wyzwań takich, jak sztuczna inteligencja. „Wizja, którą dzisiaj przedstawiam, to wizja przyszłości, która nie mieści się w głowach, ale nadejdzie ona szybciej niż się nam wydaje” - stwierdził premier.

Reklama

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wygłosił swoje exposé, w którym przedstawił dokonania jego rządu oraz wizję przyszłości, w której zakładał, że to PiS nadal będzie decydował o losach Polaków. Na tej podstawie będzie próbował uzyskać wotum zaufania, choć nic nie wskazuje, aby miało do tego dojść.

Reklama

„Polska to wielka siła duchowa, staję dziś z poczuciem dumy i odpowiedzialności. To dla mnie zaszczyt mówić o sprawach, które są najważniejsze, o sprawach polskich, które powinny nas łączyć, a nie dzielić. Jestem wdzięczny, że tak wiele osób oddało na nas swój głos” - rozpoczął swoje przemówienie.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że 7,5 mln Polaków zagłosowało na PiS, a on traktuje to jako zobowiązanie i „walkę o lepszą Polskę, która nigdy się dla niego nie kończy”. „Walka o Polskę to pewnego rodzaju sztafeta, od nas na sali zależy, jaką Polskę przekażemy naszym wnukom” - zaznaczył.

Reklama

Dodał, że to „ta misja (sprawowania władzy) to obowiązek wobec całego narodu. „Polacy zadecydowali, że ma być to Sejm dialogu i współpracy. Projekt rządu to projekt Polski ambitnej, dojrzałej i takiej, której inni będą nam zazdrościć. Służba Polsce to zobowiązanie na zawsze, urząd to zaszczyt, Polska to miłość” - dodał.

Mówił również o wartościach, jakie są dla niego i jego rządu ważne, a wśród nich wskazał m.in. prawo do samostanowienia tj. decydowania o sobie samym; o suwerenności ojczyzny, co wyraził jako: „Europę ojczyzn”, a nie „Europę bez ojczyzn”. „Unia musi odejść od prób łapczywego zagarniania spraw, takich jak polityka zagraniczna, bezpieczeństwo czy podatki; ale podkreślam, że miejsce Polski jest w Unii, naszą rolą jest zmiana UE na lepsze” - powiedział premier.

Reklama

Polska cyfrowa

Reklama

Jak dodał, jego zdaniem Polska ambitna to „takie państwo, które może być wzorem dla innych, wielkich inwestycji, gdzie polskie firmy znane są na całym świecie i to „Polska cyfrowych rozwiązań”, z rozwiniętą infrastrukturą. Wśród innych wartości wskazał także na wiarygodność władzy czy odpowiedzialność rządu.

Jakie wyzwania widziałby przed swoim rządem? Na początek wskazał, co się udało m.in. to rozbudowa armii i cyfryzacja i dodał, że „uzdrowili sytuację w branży urządzeń elektronicznych”.

Reklama

Polska z gigantami cyfrowymi

Reklama

Jego celem ma być poprawa warunków pracy, by Polska była krajem dobrze opłacanych specjalistów, a średnia płaca miałaby wynieść 10 tys. brutto. Wyzwaniem ma być m.in. rosnąca potęga Chin w kontekście globalnej rywalizacji, większa pozycja korporacji zachodnich, które swoim majątkiem często przewyższają PKB państw, a jak wskazał, za „ich rządów podatek od międzynarodowych korporacji przyrósł o 200 proc.”. Jednocześnie chiałby „ściągać zaawansowane technologicznie firmy do Polski, aby były katalizatorem do tego, by rosły pensje Polaków”. Premier wyraził też zadowolenie z faktu, że w Polsce obecne są duże, amerykańskie firmy.

Jego zdaniem, udało się skutecznie przejść przez wyzwania „IV wielkiej rewolucji cyfrowej” i wprowadzić takie rozwiązania jak elektroniczne pity, e-zwolnienia, e-recepty, aplikację mObywatel, czy Profil Zaufany. „Nad tymi zmianami pracowali 30-latkowie, wprowadziliśmy do rządu nowych ekspertów, którzy przeprowadzili Polskę z ery analogowej do sfery cyfrowej” - powiedział Mateusz Morawiecki.

Reklama
    Reklama

    Wyzwaniem sztuczna inteligencja

    Reklama

    Wyraził też zdanie, że „ChatGPT jest nowym wyzwaniem”. ”Polski rząd musi znaleźć odpowiedź na wyzwanie, jak będzie wyglądać świat w erze AI, jak będzie wyglądać praca, jak polscy inżynierowie będą zarabiali na polskie firmy, abyśmy byli twórcami,a nie biorcami technologii.

    Dodał, że chce, aby „Polska była zagłębiem talentów IT”, a obecnie „globalni monopoliści prowadzą walkę o naszą uwagę i nasze porfele”. „Nowe technologie muszą służyć rozwojowi, a nie interesom korporacji, stawką jest nasza pozycja w łańcuchu dostaw, ale także po prostu nasza wolność. To od nas zależy, czy naszą wolność będzie ograniczał Facebook i X. Internet musi być wolny od poprawności politycznej, o to zawsze walczył nasz rząd” - podkreślił w exposé.

    Reklama

    Innym celem ma być przygotowanie Laboratoriów Przyszłości, by odpowiedzieć na wyzwania w świecie „postpracy”. Jego zdaniem, rewolucja przyszłości nie ominie żadnej dziedziny życia, nawet takiej jak np. rolnictwo.

    Jako cel wskazano także utworzenie cyfrowych domów seniora i dalszy rozwój nowoczesnych usług, świadczonych drogą elektroniczną. Kultura z kolei ma odpowiadać na wyzwania cyfrowego świata poprzez stworzenie m.in. Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, interaktywnych muzeów, wystaw w technologii rozszerzonej rzeczywistości. „W świecie zdominowanym przez sztuczną inteligencję największą wartością będzie to, czego nie będzie można podrobić - kreatywność” - powiedział premier.

    Reklama

    W podsumowaniu Mateusz Morawiecki podkreślił, że „wierzy w Polskę, która potrafi się odnaleźć w świecie jutra, w świecie automatyzacji i robotyzacji”.

      Ścieżka legislacyjna

      Po tym, jak premier Mateusz Morawiecki przedstawił Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania, następnie zaplanowano 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu kół. Po debacie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego; co zaplanowano na godzinę 15.00 w poniedziałek.

      Reklama

      Jeśli w głosowaniu rząd Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego - wtedy to Sejm przejmie inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu. Wspólnym kandydatem na premiera - KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy - jest Donald Tusk. Następnie o godzinie 16.30 odbędzie się debata, a o godzinie 20 - głosowanie nad wyborem premiera.

      Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

      Reklama

      AKTUALIZACJA:

      Reklama

      W głosowaniu w poniedziałek po godzinie 16:18 Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Przeciw było 266 posłów, za - 190; nikt nie wstrzymał się od głosu. Głosowało 456 posłów.

      Z kolei w poniedziałek wieczorem decyzją Sejmu Donald Tusk został wybrany przez Sejm na premiera polskiego rządu. Za było 248 posłów, przeciw 201, nikt się nie wstrzymał.

      Reklama
        Reklama

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

        Reklama
        Reklama

        Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

        YouTube cover video

        Komentarze

          Reklama