Reklama

Polityka i prawo

Europol ostrzega: 5G utrudni działanie organów ścigania

Fot. Christoph Scholz/flickr
Fot. Christoph Scholz/flickr

Europol obawia się, że wprowadzenie sieci 5G może znacząco utrudzić działanie organów ścigania. Szefowa agencji Catherine De Bolle domaga się jej włączenia w debatę na temat tej innowacyjnej technologii.

Catherine De Bolle, szefowa Europolu, zwróciła się do przywódców Unii Europejskiej z prośbą o umożliwienie agencji większego zaangażowania się w polityczną debatę na temat wprowadzenia technologii 5G. Wynika to z rosnących obaw dotyczących zdolności służb bezpieczeństwa, których funkcjonowanie może zostać utrudnione.

Podmioty policyjne w Europie i Stanach Zjednoczonych są w stanie śledzić podejrzane osoby oraz podsłuchiwać ich telefony komórkowe w ramach obecnie działającej sieci 4G. Jak wskazuje Catherine De Bolle, wiele narzędzi, które są wykorzystywane przez służby, nie będzie skutecznych w odniesieniu do 5G.

Co więcej, szefowa Europolu podkreśla, że agencja nie została odpowiednio wcześniej zaangażowana w rozmowy w sprawie tej innowacyjnej technologii. „Największe ryzyko polega na tym, że nie zdajemy sobie sprawy z rozwoju sytuacji na poziomie technologicznym. Dlatego musimy usiąść przy wspólnym stole, gdzie dyskutuje się o rozwoju technologicznym i omawia standaryzację” – tłumaczy Catherine De Bolle.

Według agencji Reutera Europol stara się podwoić swój obecny budżet w wysokości 138 milionów euro w ciągu najbliższych ośmiu lat, aby agencja mogła zwiększyć swoje zdolności w walce z  cyberprzestępczością.

 Źródło: Gizmodo

Reklama

Komentarze

    Reklama