Polityka i prawo
Digital V4: w cyfrowej gospodarce państw V4 drzemie niewykorzystany potencjał
Cztery organizacje z branży cyfrowej z Polski, Węgier, Czech i Słowacji poparły działania rządów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, mające na celu współpracę przy projektach cyfrowych, m.in. w cyberbezpieczeństwie, robotyce czy chmurach.
Związek Cyfrowa Polska, czeski ASE, słowacki ITAS i węgierski IVSZ – organizacje, które tworzą Digital V4 – podkreśliły we wspólnym stanowisku, że współpraca czterech rządów ma szczególne znaczenie dla rozwoju cyfrowych dziedzin, takich jak big data, rozwiązania chmurowe, robotyka, uczenie maszynowe, telekomunikacja oraz kompetencji i umiejętności cyfrowych.
„Wyrażamy pełną zgodę z sygnatariuszami szczególnie wobec ogromnego znaczenia kwestii cyberbezpieczeństwa, które zajmuje miejsce na samym czele rozwoju XXI wieku i wymaga naszej wspólnej, skupionej aktywności, aby zapewnić bezpieczeństwo społeczeństwa informacyjnego i współczesnego biznesu w Grupie Wyszehradzkiej. Wierzymy również, że cyfrowa infrastruktura i zaawansowane technologie są nieodzowne dla funkcjonującej cyfrowej gospodarki i społeczeństwa. Starania w tym zakresie powinny mieć szczególny wzgląd na znaczenie sztucznej inteligencji, inteligentnych miast i technologicznie zaawansowanych usług, które oferują one swoim mieszkańcom. Te dziedziny rozwoju odegrają kluczową rolę dla wzrostu naszych społeczności w całej Grupie V4” – napisano we wspólnym stanowisku.
Stanowisko Digital 4V ma związek z podpisaną 17 lutego w Krakowie przez premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji Deklaracją Cyfrową o współpracy tych państw w kwestiach cyfrowych.
„Cieszymy się, że rządy naszych państw chcą współpracować przy projektach związanych z cyfryzacją i nowoczesnymi technologiami, bo jest to kluczowe dla rozwoju naszego regionu i budowania nowoczesnych gospodarek” - powiedział prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik, który podpisał się pod stanowiskiem Digital V4.
„Liczymy, że za tą Deklaracją pójdą konkretne działania, które będą miały na celu m.in. dzielenie się zasobami wiedzy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, wspólne promowanie cyfrowych osiągnięć, budowanie legislacji sprzyjającej cyfrowemu wzrostowi w naszych państwach i na arenie unijnej oraz koordynację działań z zakresu nowych technologii cyfrowych” - dodał Kanownik.
Organizacje z Digital V4 zaznaczyły w komunikacie, że w cyfrowej gospodarce państw V4 drzemie niewykorzystany potencjał. Dlatego wspólne starania na rzecz cyfrowego rozwoju pozwolą stawić czoła współczesnym wyzwaniom i zagrożeniom stojącym na drodze cyfrowej gospodarki.
Digital V4 to projekt organizacji z branży cyfrowej i zaawansowanych technologii z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem jest wspólne tworzenie polityki wspierającej rozwój innowacyjność i digitalizację w Europie Środkowej i Wschodniej. Inicjatywa dotyczy współpracy politycznej i gospodarczej między czterema krajami w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Inicjatywa powstała w październiku 2019 r. podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany