Reklama

Polityka i prawo

Cyfrowa mapa drogowa na 2030. Jest zgoda Parlamentu Europejskiego i Rady UE

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels.clm

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły konsensus w kwestii tego, jak powinna wyglądać cyfrowa mapa drogowa na 2030 rok, która w praktyce ma służyć wdrożeniu w system prawny kwestii regulujących m.in. pracę na rzecz poprawy kompetencji cyfrowych, rozwoju cyfrowej infrastruktury i usług publicznych.

Nieformalna jeszcze zgoda pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą Unii Europejskiej to pierwsze osiągnięcie czeskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpoczęła się 1 lipca tego roku.

Czym jest cyfrowa mapa drogowa na 2030?

Cyfrowa mapa drogowa to plan, który ma umożliwić wprowadzenie niezbędnych w oczach unijnych polityków zmian na poziomie społeczno-gospodarczym w krajach członkowskich do roku 2030.

Wszystkie one wiążą się z kwestiami cyfryzacji i obejmują m.in. rozwój na takich polach, jak zwiększanie kompetencji cyfrowych, budowa cyfrowej infrastruktury czy rozwój cyfrowej administracji publicznej i mają dostosować realia życia obywateli krajów UE do rzeczywistości ucyfrowionej gospodarki. 

Czytaj też

Główne założenia cyfrowej mapy drogowej 2030

Unia Europejska planuje dzięki cyfrowej mapie drogowej upowszechnić edukację w zakresie podstawowych umiejętności cyfrowych, które miałoby posiadać 80 proc. populacji w wieku od 16 do 74 lat. 

Technologie cyfrowe mają stać się dzięki cyfrowej mapie drogowej bardziej ekologiczne, a 75 proc. europejskich przedsiębiorstw ma dzięki niej zacząć korzystać ze zdobyczy takich, jak sztuczna inteligencja, analityka Big Data czy usługi chmurowe. 

Również, ponad 90 proc. europejskich małych i średnich przedsiębiorstw ma dzięki nowym ramom prawnym móc zacząć wdrażać w swojej działalności procedury cyfrowe. 

Ostatecznie, cyfrowa mapa drogowa ma zagwarantować cyfryzację usług publicznych, co ma przełożyć się na większe bezpieczeństwo dla demokracji i dostęp do cyfrowej dokumentacji medycznej wszystkich obywateli UE do 2030 roku.

Europosłanka Martina Dlabajowa z Czech skomentowała osiągnięcie porozumienia pomiędzy PE a Radą UE mówiąc, że „Europa weszła właśnie na drogę do Cyfrowej Dekady i zaczęła pracować nad ramami, które pozwolą na przyspieszenie cyfrowej transformacji UE do 2030 roku".

Jak dodała, komentując czwartkowe porozumienie, „dzisiejsza umowa pozwoli na stworzenie nowych możliwości dla biznesu, w tym – małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów, jak i powstanie konkretnych korzyści dla obywateli w ich codziennym życiu".

Czytaj też

Zdaniem polityczki, cyfrowa mapa drogowa stanie się krokiem na drodze do powstania synergii między różnymi unijnymi programami na poziomie relacji pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi, a także wesprze współpracę na drodze do realizacji projektów międzynarodowych. 

Co dalej?

Porozumienie musi zostać oficjalnie uznane zarówno przez Parlament Europejski jak i Radę Unii Europejskiej. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się 1 września bieżącego roku.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze