Polityka i prawo
Cyberbezpieczeństwo marginalne dla Trzeciej Drogi [PROGRAMY WYBORCZE]
Z hasłem: „Dość kłótni, do przodu!” w sobotę w Katowicach Trzecia Droga, czyli Polska 2050 i PSL zainaugurowały swoją kampanię wyborczą. Cyberbezpieczeństwo, cyfryzacja czy nowe technologie nie zajmują w ich programie zbyt wiele miejsca. Przeanalizowaliśmy obietnice z ostatnich miesięcy, by sprawdzić, co de facto proponuje ten komitet wyborczy.
Już w marcu Szymon Hołownia, lider Polska2050 prezentował tzw. "Wspólną Listę Spraw" na której zawarto elementy dotyczące bezpieczeństwa państwa. "W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę uważamy za konieczne podniesienie potencjału bezpieczeństwa militarnego Polski. Łączy nas przekonanie, że miejsce silnej Polski jest w Unii Europejskiej i w NATO, w których Polska musi odgrywać aktywną i podmiotową rolę, a nie wikłać się w bezsensowne spory, które kosztują nas obecnie utratę miliardów złotych z Funduszu Odbudowy" - mówił.
Nie było tam jednak miejsca na informacje dotyczące cyberbezpieczeństwa, cyfryzacji czy nowych technologii.
Natomiast w maju br. Szymon Hołownia i Paulina Hennig-Kloska spotkali się w Sejmie z seniorami, by rozmawiać z nimi na temat polityki senioralnej. Obiecywali wtedy współfinansowane przez państwo programy rozbudowywania kompetencji cyfrowych osób powyżej 50. roku życia, obejmowało to także dostęp do telemedycyny.
Słówko o cyfryzacji znalazło się w majowej koncepcji "Planu dla Polski. Nowe media publiczne", gdzie Hołownia zapowiadał, że zlikwiduje abonament radiowo-telewizyjny, a media publiczne będą finansowane ze specjalnego funduszu tworzonego z odpisów podatkowych gigantów cyfrowych.
Z kolei pod koniec czerwca br. zaprezentowano dokument "6 gwarancji Trzeciej Drogi" - nie ma w nim słowa o cyberbezpieczeństwie czy cyfryzacji.
Następnie na początku lipca br. ogłoszono 9 gwarancji gospodarczych Trzeciej Drogi - także bez punktu poświęconego cyberbezpieczeństwu.
Czytaj też
Słówko o cyberbezpieczeństwie
Z kolei pod koniec sierpnia br. na kongresie "Bezpieczeństwo Naprawdę!" przewodniczący Polski 2050 mówił: "Zapowiadamy odpolitycznienie polskiej armii, trzeba oddzielić mundur od partii".
Trzecia Droga zaprezentowała wtedy rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa i tu padło w końcu słowo o aspektach cyfrowych: "Specjalną uwagę poświęcimy cyberkompetencjom. Zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele zła można zrobić przez internet, przez serwisy społecznościowe. Przy tak rozchwianym społeczeństwie niezmiernie łatwo jest manipulować jego nastrojami, musimy być na to przygotowani” – obiecywał Szymon Hołownia.
Dodawał też - w kontekście inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy - że "(...) Koniec z nieprzemyślanymi zakupami od innych państw, gdy dużą część tych zamówień możemy realizować w Polsce. To zysk dla polskiej gospodarki i impuls dla rozwoju polskiej myśli technologicznej".
Ponowiliśmy pytania do biura partii z zakresu cyfryzacji i nowych technologii. Zaktualizujemy tekst, jak tylko otrzymamy odpowiedzi.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].