Polityka i prawo
Coraz więcej gospodarstw podłączonych do sieci
Dostęp do internetu ma w Polsce 93,3 proc. gospodarstw domowych, czyli prawie o 1 pkt proc. więcej niż przed rokiem – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na najnowszą edycję badania GUS „Społeczeństwo informacyjne”.
"Coraz częściej korzystamy z sieci przy robieniu zakupów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy produkty lub usługi zamawiało online 64,6 proc. mieszkańców Polski w wieku od 16 do 74 lat. To o 3,4 pkt proc. więcej niż w roku poprzednim i 10,7 pkt proc. więcej niż w roku 2019, czyli przed pandemią" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Dziennik zauważył, że zmniejszyła się ponadto dysproporcja między popularnością zakupów internetowych w miastach i na wsiach. "Największą różnicę pod tym względem wciąż widać w województwie mazowieckim.
Większość Polaków (55 proc.) korzysta też przez internet z usług administracji publicznej: najczęściej szukając informacji, pobierając formularze i składając deklaracje podatkowe" - czytamy.
Czytaj też
Podłączenie do sieci a szybki internet
Gazeta zwraca uwagę, że wprawdzie odsetek gospodarstw domowych bez internetu spadł w tym roku poniżej 7 proc., nadal jednak nie wszyscy podłączeni do sieci dysponują szybkimi łączami, czyli internetem szerokopasmowym.
"Przy czym, jak podaje GUS, szerokopasmowe łącze mobilne ma mniej gospodarstw niż w 2021 r. (spadek o 1,4 pkt proc.). Przybyło tylko gospodarstw z szerokopasmowym łączem stacjonarnym (wzrost o 0,7 pkt proc.)" - pisze "DGP".
Czytaj też
Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl - 931 tys. – tyle gospodarstw domowych ma zostać objętych zasięgiem sieci szerokopasmowej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Z kolei 800 mln euro to planowo środki na zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy.
/PAP/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].