Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kolejny przypadek spoofingu. Nieznany sprawca zgłosił pożar w domu byłego szefa CBA Pawła Wojtunika

fot. Paweł Wojtunik
fot. Paweł Wojtunik

Nieznany sprawca zaalarmował straż o pożarze w mieszkaniu byłego szefa CBA Pawła Wojtunika, gdy nikogo nie było w domu. W słuchawce można było usłyszeć kobiecy głos. To kolejny przykład spoofingu wobec rodziny byłego szefa CBA.

Reklama

Od stycznia trwają ataki spoofingowe na rodzinie Pawła Wojtunika. Około dwa tygodnie temu opisywaliśmy przypadek, kiedy nieletnia córka byłego szefa CBA Pawła Wojtunika stała się ofiarą cyberprowokacji. Z jej adresu e-mail rozsyłane były wulgarne groźby karalne, których adresatami byli urzędnicy państwowi. O sytuacji poinformował na Twitterze jej ojciec.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Następnie kilka dni później fałszywą informację o śmierci Wojtunika przekazał jego córce nieznany kobiecy głos, a na telefonie wyświetlił jej się numer ojca. Córka skontaktowała się z matką, która natychmiast połączyła się z byłym szefem CBA przebywającym wtedy w Mołdawii, gdzie pracuje jako ekspert ds. walki z korupcją.

Czytaj też

Były szef CBA, który na co dzień mieszka za granicą, po incydencie z udziałem jego córki od razu postanowił wrócić do Polski. Jak przekazał dziennikarzom na konferencji przed budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości, która miała miejsce pod koniec stycznia br. przyleciał pierwszym samolotem w związku z „haniebnym, niegodziwym atakiem” na jego rodzinę. „Nie wiem, kim jesteście - czy gangsterami, czy politykami - ale ja wam nie odpuszczę. Zrobię wszystko, żeby was znaleźć. Nie ustanę w poszukiwaniu. Rubikon został przekroczony” – komentował wtedy Paweł Wojtunik, szef CBA w latach 2009-2015, odnosząc się do ataków na jego rodzinę.

Czytaj też

Kolejny atak spoofingowy

W czwartek poinformował o kolejnym przypadku spoofingu wobec niego i jego rodziny. „Wczoraj późnym wieczorem ktoś powiadomił telefonicznie o pożarze w naszym mieszkaniu. Wiedział, że nie ma nas w domu. Znowu kobiecy głos… Przyjechały 4 wozy strażackie i tylko refleks sąsiada uchronił nas przed wyważeniem drzwi. Kolejna granica została przekroczona…” – stwierdził.

Jak podało RMF FM, strażacy mieli wejść do bloku i sprawdzić zgłoszenie. Ostatecznie nie wyłamali drzwi do zamkniętego mieszkania.

Paweł Wojtunik składał już zeznania i zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa włamania na telefon jego oraz córki. „Przekazaliśmy policji wszelkie dane, które powinny pozwolić na ściągania sprawców” – informował. Dodał, że wie o tym, iż służby mają odpowiednie narzędzia, aby zidentyfikować sprawcę lub sprawców i pociągnąć ich do odpowiedzialności.

W połowie stycznia br. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa poinformował, że rząd planuje podjąć działania, by powstrzymać oszustwa takie jak phishing i spoofing. "Pracujemy z rynkiem telekomunikacyjnym nad rozwiązaniami, które pozwolą walczyć z przestępcami wykorzystującymi spoofing i phishing. Chcemy pilnie wdrożyć te rozwiązania do polskiego porządku prawnego" – mówił dziennikarzom na spotkaniu prasowym, o czym pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl.

O tym, na czym polega spoofing, jakie ma odmiany, co możemy zrobić, aby się chronić i dlaczego policja nie jest w stanie go zablokować pisaliśmy na łamach #CyberMagazynu . Zachęcamy do zapoznania się z tekstem, który – okazuje się – jest ciągle aktualny.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama