Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: Chcemy, by podmioty systemu cyberbezpieczeństwa mogły kontaktować się na żywo

Autor. Janusz Cieszyński/ fot. Cyfryzacja KPRM; Twitter

Projekt, mający doprowadzić do utworzenia miejsca, w którym zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego mogłyby kontaktować się ze sobą w czasie rzeczywistym – zapowiedział we wtorek w Katowicach, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Reklama

Występując na panelu konferencji Cybersec, który poświęcono rozwojowi systemu cyberbezpieczeństwa Polski, Cieszyński odpowiadał m.in. na pytania o jakość współpracy osób i instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem w Polsce. Porównując swoją rolę do inwestora, koordynatora działań zapewnił, że osoby i pomioty zajmujące się tą kwestią na bieżąco kontaktują się. „Od jedenastu miesięcy tydzień w tydzień spotykamy się w gronie wszystkich tych instytucji. W tym roku na cyberbezpieczeństwo wydamy 800 mln zł więcej, niż w ub. roku, m.in. dzięki temu, że wszyscy nas w tym wspierali, a żebyśmy byli w stanie ściągnąć dobrych ekspertów, dobrze im zapłacić i poza tym, że będziemy w stanie robić dobre rzeczy dla Polski, będziemy długofalowo budować konkurencyjne środowisko pracy” – mówił.

Reklama

Jako „jeden ze sztandarowych” określił projekt, którego celem jest – jak powiedział - aby „powstało miejsce w którym wszystkie CSIRT-y (Computer Security Incident Response Teams - zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego funkcjonujące w krajowym systemu cyberbezpieczeństwa), i kilka innych instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, mogły w każdej chwili rozmawiać w czasie rzeczywistym na klauzulowanych łączach”.

„To jest mit, że do tej pory instytucje z zakresu cyberbezpieczeństwa nie współpracowały dlatego, że wszyscy ci ludzie znają się na co dzień i wymieniają się informacjami. Gdyby tego nie było, to wszystko poskładałoby się, jak domek z kart” – uznał Cieszyński.

Reklama

Czytaj też

Poprawa współpracy i stawianie na naukę

Jednocześnie zadeklarował wolę dalszej poprawy współpracy, a także rozwoju nauki w tym zakresie. „Uruchamiamy teraz siłami NASK czasopismo naukowe o cyberbezpieczeństwie, które ma mieć radę naukową z zagranicy i które ma iść w górną półkę; mamy wciągać naukę z Polski, ale też z zagranicy, bo mamy do tego siły, środki i superludzi, którzy chcą te pomysły realizować”.

Ponadto Cieszyński zgłosił wolę przedstawienia jeszcze w obecnej kadencji ustawy o współpracy w cyberbezpieczeństwie. „Współpracy jest więcej, niż widać na zewnątrz. W merytorycznych kwestiach współpraca jest także na szczeblu politycznym” – zapewnił Janusz Cieszyński.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama