Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: 8-9 mld zł trafi na budowę infrastruktury cyber w ciągu dekady

Autor. Małgorzata Fraser / CyberDefence24.pl

Na budowę infrastruktury cyber w ciągu kolejnych 10 lat trafi 8-9 mld zł – powiedział podczas inauguracji trzeciej edycji konferencji Cyber24Day pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i minister cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.

Reklama

Cieszyński, podczas swojego przemówienia stwierdził, że kwestie cyfrowe, a zwłaszcza cyberbezpieczeństwo to jeden z „najciekawszych tematów, jakie dziś można omawiać". Jak podkreślił jednak, sytuację względem lat ubiegłych zmieniła tocząca się za wschodnią granicą Polski wojna. „Ponad pół roku jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń" – dodał minister.

Reklama

Istotna współpraca

Reklama

Mówiąc o tym, jak prace w zakresie cyberbezpieczeństwa wyglądają po stronie rządu, Cieszyński podkreślił istotność współpracy. „Bardzo istotne jest to, aby współpracować w realny sposób, otworzyć się na zewnętrzne podmioty" – powiedział przedstawiciel KPRM.

„Kontynuujemy program PW Cyber, kontynuujemy współpracę z firmami, co zawsze w administracji jest pewnego rodzaju wyzwaniem" – mówił minister podczas inauguracji konferencji Cyber24Day. Jak wskazał, współpraca potrzebna jest też w ramach rządu.

Czytaj też

„Mamy wiele instytucji, które odpowiadają za ten obszar na poziomie krajowym, ale wiemy też, że system jest skonstruowany w taki sposób, że nawet jeśli te instytucje by działały wspaniale, to na nic się to nie zda, jeśli nie będą działały zespoły w tysiącach miejsc w całej Polsce" – stwierdził. „Chciałbym bardzo podziękować za tę pracę, bo mieliśmy kilka momentów, kiedy reakcja (na zdarzenia w cyberprzestrzeni – red.) była bardzo szybka i adekwatna do sytuacji, w której się znaleźliśmy" – podkreślił polityk.

Inwestycje w cyberbezpieczeństwo

„Obowiązkiem rządu, obowiązkiem pełnomocnika jest zapewnienie możliwości, aby ta sfera się dalej rozwijała" – powiedział Cieszyński wskazując na bieżące i nadchodzące inwestycje w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Jak wyliczył, do tej pory 170 mln zł trafiło do Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego wypłacane są wynagrodzenia dla ekspertów z branży pracujących w sektorze publicznym.

Cieszyński powiedział, że ma nadzieję, iż przekazana dalej w ub. tygodniu kolejna wersja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa trafi wkrótce pod obrady Komitetu Bezpieczeństwa, który musi ją zatwierdzić, a potem pod obrady Komitetu Stałego KPRM.

Czytaj też

„To ustawa, która przewiduje, że na budowę infrastruktyry przeznaczymy w ciągu dziesięciolecia ok. 8-9 mld zł" – powiedział Cieszyński. „To pokazuje, że w bardzo trudnych czasach, kiedy na każdą złotówkę musimy się oglądać bardzo uważnie bo widzimy, że przed nami najprawdopodobniej kryzys, zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa jak i gospodarce, to na takie inwestycje na pewno środków nie zabraknie" - dodał.

Współpraca z Ukrainą

„Ambitne projekty realizowane są też we współpracy z Ukrainą" – stwierdził minister, wymieniając np. pierwsze centrum przetwarzania danych Ukrainy umiejscowione poza jej terytorium. „Dostarczyliśmy rozwiązanie światowej klasy, możliwe, że unikalne na skalę Europy" – ocenił.

Zdaniem Cieszyńskiego, Ukraina nauczyła Polskę lekcji o tym, jak ważne jest, aby na temat cyberbezpieczeństwa patrzeć kompleksowo.

„Wysiłki, które czynimy na rzecz tego, aby budować suwerenność i silne podmioty – to jest dobra strategia" – stwierdził minister.

Komentarze