Reklama

Polityka i prawo

Chiny odcięte od amerykańskich subsydiów na czipy

Autor. Javier Leonis / Flickr

Firmy z Chin i innych krajów, uznawanych przez USA za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, nie będą mogły uzyskiwać subsydiów na rozwój technologii czipowych należnych w ramach Ustawy o czipach i nauce (Chips and Science Act).

Reklama

Ministerstwo handlu USA ogłosiło, że skończyło prace legislacyjne zmierzające do zablokowania firmom z Chin i innych krajów określanych przez Stany Zjednoczone jako możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, pozyskiwanie funduszy w ramach Ustawy o czipach i nauce.

Reklama

Regulacje te to - jak pisze serwis Verdict - kolejny "bezpiecznik" przed uruchomieniem programu subsydiów z Ustawy o czipach i nauce (Chips and Science Act), które mają być przeznaczone na produkcję półprzewodników. Ustawa oferuje pulę 52,7 mld dolarów.

W marcu administracja USA podjęła działania zmierzające do ograniczenia możliwości pozyskiwania pieniędzy z tytułu subsydiów przez podmioty, które mogą inwestować w Chinach i Rosji, jak i przez związane z tymi państwami firmy.

Reklama

Dalszy ciąg restrykcji

Zdaniem serwisu, to kolejne po wprowadzonych w ub. roku ograniczeniach ministerstwa handlu, których celem jest zablokowanie lub choćby spowolnienie rozwoju chińskiej branży czipowej.

Dodatkowo, USA starają się ograniczyć Chinom możliwość dostępu do technologii i komponentów niezbędnych do produkcji zaawansowanych podzespołów, kluczowych m.in. w rozwoju branży sztucznej inteligencji, jak i niezbędnych do pracy nad nowymi technologiami dla wojska.

Ograniczenia dla podmiotów inwestujących w Chinach i Rosji oraz firm z tych krajów w możliwości pozyskiwania funduszy to następny krok.

W ubiegłym miesiącu z kolei, jak pisaliśmy na naszych łamach , prezydent Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze blokujące amerykańskie inwestycje w chińskie firmy, lub w przedsiębiorstwa z chińskim kapitałem produkujące "wrażliwe technologie".

Co zakładają nowe reguły?

Ustalone przez resort handlu przepisy zabraniają w okresie 10 lat istotnej rozbudowy mocy produkcyjnych półprzewodników i modernizacji zakładów w krajach, które wpisane są na listę ryzyka. Do produkcji półprzewodników ponadto zaliczono wytwarzanie płytek krzemowych zawierających klastry podzespołów.

Ministerstwo handlu doprecyzowało też, czym są półprzewodniki istotne dla kwestii bezpieczeństwa narodowego. To czipy wykorzystywane w obliczeniach kwantowych obecnej generacji i te stosowane w pracy w środowisku o wysokim promieniowaniu radioaktywnym, jak i podzespoły, które mogą znajdować zastosowanie w technologiach dla wojska.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama