Reklama

Polityka i prawo

Chiny: Nie chcemy wojny handlowej z USA, ale będziemy brać odwet za wszystkie sankcje

Xie Feng - po lewej
Xie Feng - po lewej
Autor. OEA - OAS / Flickr

Nie chcemy wojny handlowej z USA, ale będziemy brać odwet za wszystkie kolejne sankcje dotyczące technologii i handlu - twierdzi ambasador ChRL w Stanach Zjednoczonych Xie Feng.

Reklama

Ambasador Chin w USA gościł na Aspen Security Forum - konferencji poświęconej polityce zagranicznej i bezpieczeństwu. Podczas swojego wystąpienia skrytykował Stany Zjednoczone za nakładanie kolejnych ograniczeń na sprzedaż mikroczipów i związanych z nimi technologii do Chin. Pierwsze tego rodzaju obostrzenia zostały wprowadzone w ub. roku przez administrację prezydenta Joe Bidena, o czym pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl .

Reklama

Utrzymać w ryzach rywala

Reklama

Zdaniem Pekinu, ograniczenia wprowadzane są po to, aby "trzymać Chiny w ryzach".

"Chiny nie oddają konkurencji walkowerem, ale definicja konkurencji stworzona przez stronę amerykańską nie jest uczciwa" - ocenił ambasador. "USA chcą wygrać z Chinami, eliminując je" - dodał, wskazując przy tym na środki podjęte przez administrację Białego Domu względem np. giganta telekomunikacji Huawei, wyeliminowanego z licznych rynków przez układ sojuszy ze względu na amerykańskie obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Chińska odpowiedź

Chiński dyplomata zadeklarował, że celem Chin nie jest wojna handlowa z USA. "Nie chcemy wojny handlowej ani wojny technologicznej. Chcemy pożegnać się z żelazną kurtyną, tak samo jak z kurtyną krzemową" - powiedział Xie odnosząc się do amerykańskich ograniczeń eksportowych.

Chiny odpowiedziały na nie - wprowadzając wcześniej w tym miesiącu ograniczenia na eksport produktów z galu i germanu , które są wykorzystywane do produkcji półprzewodników. To ruch, który przez resztę świata widziany jest jako odwet na USA - komentuje agencja Associated Press .

W tym roku Pekin ograniczył już import produktów największego wytwórcy czipów pamięci z USA - firmy Micron.

Xie zadeklarował, że Chiny chcą mieć "stabilne, zdrowe relacje" ze Stanami Zjednoczonymi, a mogą w tym pomóc natychmiastowe, "konkretne" usprawnienia np. w zakresie lotów pasażerskich pomiędzy obiema destynacjami. Ograniczenia w nich wprowadzone podczas pandemii COVID-19 zostały po cichu utrzymane. Pomóc w poprawie relacji może również odnowienie współpracy obu krajów w zakresie nauki i technologii - dodał ambasador.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama