Polityka i prawo
„Bezpieczeństwo danych do potęgi 7”. Najnowocześniejsze w Polsce centrum przetwarzania danych otwarte
„Dzisiaj jesteśmy zaskoczeni tempem komercjalizacji tego obiektu - jest to najlepszy obiekt w Warszawie w kontekście bezpieczeństwa” – stwierdzono podczas uroczystego przecięcia wstęgi jednego z najbardziej innowacyjnych centrów przetwarzania danych. Nowy obiekt został otwarty przez Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego.
„Jest to ważna inwestycja z wielu powodów. To bardzo nowoczesny obiekt i zarazem obiekt bardzo bezpieczny” – powiedział Minister Zagórski w trakcie wydarzenia.
Budowa Centrum Przetwarzania Danych NASK SA. DC Praga Pn. wynika z zapotrzebowania na rynku - zarówno tego z sektora publicznego związanego z cyfryzacją państwa, ale również z sektora prywatnego – twierdzi NASK, objaśniając potrzebę uruchomienia inwestycji. Jak wskazano, obiekt to coś więcej niż kolejne centrum przetwarzania danych. Zdaniem twórców to koncepcja zapewnienia swoim klientom bezpieczeństwa w wymiarze technologicznym, zasilania, bezpieczeństwa fizycznego, przeciwpożarowego, warunków środowiskowych, ekologicznego oraz ciągłości działania nazwanego przez twórców „bezpieczeństwem danych do potęgi 7”. Z uwagi na tajemnicę handlową nie ujawniono kosztów całego projektu. Zaznaczono jedynie, że z uwagi na duże zainteresowanie komercyjne, zwróci się on w ciągu 6 lat.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy o zasadność inwestycji, Minister Zagórski wskazał, że w Polsce potrzebna jest większa ilość tego typu obiektów z uwagi na zabezpieczenie potrzeb obywateli i biznesu. Wskazał również, że rozwój gospodarki oparty na danych, zależny jest od tego typu inwestycji. Podkreślił także, że korzystne jest, aby dane te były przetwarzane w Polsce, niż poza granicami kraju.
Decyzja o budowie obiektu została podjęta po analizie rynku usług Data Center oraz Cloud. Podkreślano ekologiczne aspekty nowo otwartego budynku w tym fakt, że budynek mieszczący się z obok będzie ogrzewany ciepłem produkowanym przez serwery. Budynek będzie również wykorzystywał, jak podkreślono, po raz pierwszy w Polsce baterie litowo-jonowe do podtrzymywania zasilania w razie awarii.
NASK i NASK S.A. pełnią bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o instytucjonalny system cyberbezpieczeństwa i zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego państwa.
Jak wskazywał Minister Zagórski podczas swojego wystąpienia, obiekt, pomimo że jest realizowany przez spółkę, która ma cele komercyjne, będzie również obecny w domenie publicznej, co jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Jak podkreślił: „Nie wszystkie obiekty wykorzystywane przez administrację publiczną są tak nowoczesne, a przede wszystkich tak bezpieczne i to jest kolejny element wagi tego projektu”. Stwierdził również, że funkcjonowanie Centrum wpisuje się w działania Ministerstwa Cyfryzacji oraz szerzej rządu - „Wpisuje się on w działania Ministerstwa Cyfryzacji oraz szerzej rządu i mówię tutaj chociażby o przyjętej przez Radę Ministrów w ostatnich dniach uchwałę w sprawie utworzenia wspólnej infrastruktury informatycznej państwa”.
„Wierzę, że ten obiekt będzie wykorzystywany również w domenie publicznej i że NASK będzie startował w przetargu na dostarczenie usług chmurowych dla administracji rządowej i samorządowej” – stwierdził Marek Zagórski.
Minister podkreślał również rolę Centrum dla Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, której węzeł centralny będzie ulokowany właśnie w obiekcie. „Dla mnie szczególnie ważna rzecz – to tutaj będzie biło serce ogólnopolskiej sieci edukacyjnej” – stwierdził. W jego opinii największy obecnie realizowany projekt będzie mógł być „realizowany na takim poziomie, na jakim sobie założyliśmy”. Projekt OSE zakłada dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu we wszystkich szkołach.
„OSE jest to bardzo ważny projekt cywilizacyjny” – stwierdził Bartłomiej Klinger, Zastępca Dyrektora NASK ds. Projektów Administracyjno-Edukacyjnych, podkreślając jednocześnie kluczową rolę Centrum dla tego projektu. Wskazał również, że zakończono sieć szkieletową OSE, która jest obecnie gotowa na przyjęcie całego ruchu z polskich szkół.