Reklama

Polityka i prawo

Będzie komisja śledcza ds. Pegasusa. Opozycja dogadała się z Kukizem

Autor. CyberDefence24

W czwartek Paweł Kukiz złożył wniosek o powołanie komisji śledczej ds. inwigilacji - poinformował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na wspólnej konferencji z przedstawicielami ugrupowań opozycyjnych, które wzięły udział w spotkaniu dotyczącym powołania tej komisji.

Reklama

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie spotkanie Pawła Kukiza z przedstawicielami ugrupowań opozycyjnych ws. powołania komisji śledczej ds. inwigilacji.

Reklama

Po spotkaniu, na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie wystąpili m.in. lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, Hanna Gill-Piątek z Polski 2050, Jan Strzeżek z Porozumienia, a także Paweł Kukiz.

"Wszystkie kluby i koła, które wzięły udział w spotkaniu, tj. PPS, koło Polskie Sprawy, Porozumienie, Polska 2050, Konfederacja, Koalicja Polska-PSL, Lewica, Koalicja Obywatelska - Platforma Obywatelska - wszystkie te kluby i koła deklarują chęć powołania komisji, łącznie z kołem Pawła Kukiza" - poinformował Kosiniak-Kamysz.

Reklama

Czytaj też

Przekazał także, jaki będzie proponowany podział miejsc w komisji. "Pięć miejsc dla partii rządzącej, pięć miejsc dla opozycji i jedno miejsce dla koła Kukiz 15" - dodał. "Wszystkie kluby i koła deklarują, że będą głosować za powołaniem komisji i za przewodnictwem tej komisji Pawła Kukiza" - podkreślił prezes PSL.

Będzie komisja śledcza

Zapowiedział także, że wszystkie te kluby i koła będą zabiegać o to, by wniosek o powołanie komisji został poddany głosowaniu już na najbliższym posiedzeniu Sejmu. "Dzisiaj wniosek o powołanie komisji śledczej, we wspólnym naszym imieniu, przez przewodniczącego Pawła Kukiza zostanie złożony" - poinformował.

Natomiast rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, pytana przez dziennikarzy o zapowiedziany przez polityków opozycji wniosek ws. powołania sejmowej komisji śledczej ds. inwigilacji powiedziała, że: "Nie odnosimy się do tego; poza tym, że kilka osób sobie porozmawiało, to konkretów nie ma".

AKTUALIZACJA: Wniosek został złożony

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz złożył w czwartek wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. inwigilacji. Pod wnioskiem podpisali się przedstawiciele klubów i kół opozycyjnych. Na wspólnej konferencji zadeklarowali oni, że poprą kandydaturę Kukiza na przewodniczącego komisji.

W czwartek po południu odbyło się drugie spotkanie Pawła Kukiza z przedstawicielami ugrupowań opozycyjnych ws. powołania komisji śledczej ds. inwigilacji, której działalność obejmować ma lata 2005-2021. Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa, a następnie Kukiz złożył w sekretariacie marszałek Sejmu wniosek ws. powołania komisji śledczej z podpisami również posłów KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Porozumienia, PPS i Konfederacji.

W rozmowie z dziennikarzami po konferencji Kukiz stwierdził, że najważniejszą sprawą dla wyjaśnienia dla komisji śledczej będzie "kto słucha, od kiedy słucha i czy nie słucha też przeciętnego obywatela i czy to nie jest wykorzystywane potem przez służby w różnej formule".

Dopytywany, czy nie ma obaw, że PiS będzie chciał storpedować pracę komisji śledczej ekspertyzami mówiącymi np. że on nie może być członkiem komisji, Kukiz odpowiedział, że "z tego, co słyszymy w dyskursie publicznym, to PiS nie jest szczególnie zadowolony z powstania tej komisji, więc proszę sobie odpowiedzieć na to pytanie". Podkreślił, że nie rozmawiał z przedstawicielami PiS o szczegółach dotyczących komisji śledczej.

"Decyzję o takim, a nie innym wniosku, podjąłem autonomicznie, bez żadnych konsultacji z nikim" - oświadczył lider Kukiz'15. Wskazał też, że podział pięciu miejsc w komisji pomiędzy opozycją, będzie już jej sprawą. "Nie będę w to absolutnie ingerował" - zaznaczył. "Mnie interesuje stanowisko przewodniczącego w tej komisji, możliwość prowadzenia obrad przez dwóch wiceprzewodniczących i czuwanie nad tym, żeby ta komisja była komisją merytoryczną, a nie komisją wyborczą, czy to dla PiS-u, czy dla opozycji" - dodał.

"Podtrzymuję też wcześniejsze deklaracje, że mam nadzieję, iż w ciągu miesiąca od złożenia tego wniosku - zostanie on poddany głosowaniu. Jeżeli tak się nie stanie, jeśli będzie mrożony czy zaistnieją jakieś przeszkody, to będę musiał zweryfikować tę umowę z Prawem i Sprawiedliwością" - powiedział Kukiz.

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład osobowy Sejm bezwzględną większością głosów. Ustawa o sejmowej komisji śledczej mówi, że w skład komisji może wchodzić do 11 członków; skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

Jak informowaliśmy , w ramach Parlamentu Europejskiego powstanie komisja śledcza ds. Pegasusa. Inicjatywa jej utworzenia zyskała poparcie przewodniczących grup politycznych na szczeblu UE. „Trzeba sprawę wyjaśnić dogłębnie i zabezpieczyć obywateli UE przed niszczeniem ich prywatności” - podkreśliła europarlamentarzystka Róża Thun, reprezentująca frakcję Renew Europe.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

/PAP/NB

Reklama
Reklama

Komentarze