Reklama

Polityka i prawo

Będą kary za sianie dezinformacji? Trwają prace nad przepisami

fake news
Autor. Marco Verch/ccnull.de/CC-BY 2.0

„Nie wiem, czy przyjmie to formę ustawy, ale rzeczywiście mogę powiedzieć, że analizowane są różne możliwości penalizowania takich działań informacyjnych” - przekazał w rozmowie z RMF FM Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Reklama

Żaryn w RMF FM pytany był, czy rząd pracuje nad ustawą, która pozwoliłaby walczyć z dezinformacją , nie stwarzając zagrożeń dla wolności słowa. Jak zaznaczył, w jego biurze przygotowywane są różne analizy.

Reklama

"Nie wiem, czy przyjmie to formę ustawy, ale rzeczywiście mogę powiedzieć, że analizowane są różne możliwości penalizowania takich działań informacyjnych" - powiedział sekretarz stanu.

Czytaj też

Zapytany, czy za dezinformację powinno grozić więzienie, Żaryn odparł, że "były takie przypadki znane nam na Zachodzie, u naszych sojuszników". "Nie wiem, czy takie rozwiązanie będzie najlepsze, ale - jak mówię - rozważamy różne opcje" - powiedział.

Reklama

Pełnomocnik rządu zaznaczył, że "jeżeli jakieś przepisy ustawowe byłyby wymyślane i opracowane, to właśnie w związku z identyfikowaniem ludzi, którzy celowo włączają się w kolportowanie czy wykorzystywanie kłamstwa do tego, żeby wykorzystać je przeciwko państwu polskiemu".

"Myślę, że do wakacji pewne założenia będą opracowane, zobaczymy co dalej" - dodał Żaryn.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama