Reklama

Polityka i prawo

Amazon oskarża amerykański organ o nękanie menedżerów. W tle kłopoty koncernu

Autor. ANIRUDH / Unsplash

Amazon oskarża amerykańską Federalną Komisję Handlu o nękanie menedżerów koncernu. Firma od dawna jest pod lupą regulatorów, którzy prowadzą liczne postępowania, które mają wyjaśnić podejrzenia dotyczące stosowania nieuczciwych praktyk względem konsumentów i konkurencji.

Reklama

Amazon zarzuca Federalnej Komisji Handlu (FTC), że organ ten dopuszcza się nękania menedżerów koncernu – byłego prezesa Jeffa Bezosa oraz Andy'ego Jassy. Nękanie ma mieć związek z prowadzonym przez FTC postępowaniem wyjaśniającym w sprawie nieuczciwych praktyk Amazona, związanych z usługą Prime.

Reklama

W jakiej sprawie FTC zajmuje się Amazonem?

Reklama

FTC od marca 2021 roku prowadzi postępowanie, które ma wyjaśnić czy Amazon wykorzystuje techniki wprowadzania klientów w błąd w celu nakłaniania ich do korzystania z usługi Prime. Rocznie kosztuje ona 139 dolarów i umożliwia darmowe dostawy na Amazonie oraz np. korzystanie z biblioteki seriali i muzyki.

Przedmiotem postępowania jest również kwestia tego, czy Amazon utrudnia klientom, korzystającym z usługi Prime rezygnację z niej.

Postępowanie regulatora obciążające dla menedżerów

W dokumentach z 5 sierpnia, które zostały upublicznione przez FTC, a które cytuje serwis Ars Technica, przedstawiciele Amazona stwierdzili, iż prowadzone przez regulatora postępowanie stało się „nadmiernym obciążeniem" dla pracowników firmy i jej menedżerów. Dlaczego? Dlatego, że co najmniej 19 osób w firmie dostało wezwania do złożenia indywidualnych wyjaśnień i stawiennictwa przed komisją.

Amazon wezwał organ, aby ten ograniczył swoje żądania względem przedstawicieli spółki. Zdaniem firmy, nie służą one niczemu więcej poza „nękaniem najważniejszych menedżerów Amazona i zakłócaniem działalności biznesowej".

Bezos i Jassy mają być wzywani w celu udzielania bardzo szczegółowych zeznań, co stanowi dla nich „niewyobrażalne brzemię". Zdaniem Amazona, aby złagodzić to obciążenie, FTC powinna wydłużyć choćby terminy udzielania odpowiedzi przed komisją.

Drugie dno sprawy

Serwis Ars Technica zwraca uwagę , że usługa Prime od długiego czasu uważana jest za fundament sukcesu Amazona. Jej użytkownicy wydają na portalu e-commerce tego koncernu przeważnie więcej, niż osoby, które z Prime'a nie korzystają.

Przychody z samych abonamentów na tę usługę w drugim kwartale tego roku przełożyły się na kwotę 8,7 mld dolarów, co stanowi ok. 7 proc. wszystkich przychodów firmy w tym okresie.

Federalna Komisja Handlu przygląda się usłudze Prime oraz czterem innym abonamentowym usługom, oferowanym przez Amazon, w tym – programowi Kindle Unlimited, które oferuje ebooki na czytniki tego koncernu, a także platformie Amazon Music, mającej konkurować z innymi serwisami streamingowymi.

Kim jest szefowa FTC?

Obecnie FTC dowodzi Lina Khan, której sylwetkę opisaliśmy dla Państwa w naszym serwisie tutaj .

Khan - obejmując urząd - zapowiedziała, że będzie walczyć z nieuczciwymi praktykami Big Techów, takimi jak wprowadzające w błąd praktyki, lub tzw. dark patterns, skłaniające użytkowników usług cyfrowych do podejmowania decyzji, których – gdyby nie sugestie zawarte we wzorcach projektowych – być może by nie podjęli. Również na ten temat pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, omawiając zagadnienie dark patterns z ekspertką od UX – Olgą Wojnarowską .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama