Reklama

Polityka i prawo

Kiedy aukcja 5G? Cieszyński: priorytetem bezpieczeństwo, nie zyski

Fot. Jeremy Bezanger/ Unsplash/ Domena publiczna

Priorytetem w sprawie sieci 5G jest bezpieczeństwo, nie zyski - przekazał „Pulsowi Biznesu” Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jeszcze w tym miesiącu nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa pochyli się Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Aukcji 5G nie ma, bo rząd od ponad dwóch lat nie przyjął nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC), jej ósma wersja może nie być ostatnia - pisze we wtorek „Puls Biznesu”.

„Gnuśność, guzdranie się, ględzenie - to grzechy główne polskiego 5G. Telekomy oferują już klientom usługi w tej technologii, ale robią to w ograniczonym zakresie za pomocą częstotliwości wykorzystywanych wcześniej na potrzeby sieci LTE. Nowymi nie dysponują, bo Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wciąż nie może wystawić odpowiednich bloków pasma na aukcję. A nie może, bo czeka na nową wersję ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), która określi, na jakich zasadach będzie budowana nowa sieć i jak trzeba będzie podchodzić do wyborów dostawców sprzętu” - czytany w „PB”.

Gazeta zauważa, że w ciągu ostatnich dwóch lat z okładem projekt nowelizacji ustawy o KSC miał osiem wersji, a ostatnią opublikowano na początku października.

Czytaj też

Bezpieczeństwo, nie zyski

„PB” spytał o to, co dzieje się z projektem pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego. Ten odpowiedział, że trafił on pod obrady Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, a jego posiedzenie w tej sprawie odbędzie się w końcu listopada.

Zaznaczył, że projekt nowelizacji jest obszerny i ma znaczenie strategiczne oraz, że dotyka bardzo wielu obszarów funkcjonowania państwa i gospodarki. W związku z tym - stwierdził - od początku budzi zainteresowanie licznych podmiotów, które zgłaszały swoje uwagi i postulaty, co powodowało jego zdaniem, że projekt wymagał wielokrotnych uzgodnień.

Cieszyński zapewnił, że w rządzie „nie ma znaczących sporów co do założeń tego projektu, są natomiast rozbieżności związane ze szczegółowymi rozwiązaniami”.

Zapewnił, że priorytetem w sprawie sieci 5G jest bezpieczeństwo, nie zyski.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP

Komentarze