Reklama

Armia i Służby

460 luk w systemach U.S. Air Force. Etyczni hakerzy na pomoc wojsku

Fot. 12019/Pixabay
Fot. 12019/Pixabay

Etyczni hakerzy wykryli ponad 460 luk w sieciach i systemach U.S. Air Force w ramach najnowszej edycji wydarzenia „Hack the Air Force”. Inicjatywa od lat pozwala amerykańskiemu wojsku wykrywać i naprawiać podatności w kluczowych elementach infrastruktury informatycznej. Pentagon docenia umiejętności etycznych hakerów i stara się czerpać możliwie jak najwięcej z ich pracy.

W najnowszej odsłonie inicjatywy, trwającej od 23 października do 20 listopada ubiegłego roku wzięło udział 60 specjalistów, których zadaniem było poszukiwanie luk w wirtualnym centrum danych Air Force. „Łącznie etyczni hakerzy wykryli 460 luk w zabezpieczeniach” – czytamy w komunikacie prasowym HackerOne, jednego ze współorganizatorów wydarzenia. Na nagrody dla najlepszych uczestników przeznaczono 290 000 USD.

Pierwsze wyzwanie Hack the Air Force odbyło się w maju 2017 roku, kiedy to prawie 300 hakerów odkryło 207 krytycznych podatności w sieciach i systemach amerykańskiego wojska. W ramach drugiej edycji udział wzięło jedynie 27 uczestników, którym udało się wykryć około 106 luk. Z kolei Hack the Air Force 3.0 zgromadziło 30 specjalistów, a ich wysiłki przełożyły się na zidentyfikowanie 120 podatności.

Jak wskazuje HackerOne, od czasu wprowadzenia Hack the Pentagon ponad trzy lata temu Departament Obrony USA usunął ponad 12 000 luk w zabezpieczeniach dzięki etycznym hakerom, zwiększając tym samym bezpieczeństwo w swoich jednostkach.

Jon Bottarini, przedstawiciel HackerOne, podkreślił, że U.S. Air Force stanowi przykład, obrazujący wpływ współpracy z etycznymi hakerami na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa. „Dzięki usłudze Defense Digital Service Departament Obrony ustanowił wszechstronne i skuteczne podejście do kwestii wirtualnego bezpieczeństwa” – zaznaczył specjalista.

Podsumowaniem całego przedsięwzięcia mogą być słowa zastępcy szefa sztabu sił powietrznych USA Michaela Parkera – „celem U.S. Air Force jest bycie liderem oraz innowatorem zarówno w powietrzu, przestrzeni kosmicznej, jak i wirtualnej rzeczywistości”.

Reklama
Reklama

Komentarze