Rząd Kanady w styczniu uruchomi pilotażowy program prewencji samobójstw, który ma wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencji. Będą one przeczesywać treści zamieszczane przez Kanadyjczyków w mediach społecznościowych celem wykrycia symptomów zagrożenia - podał serwis Gizmodo.
Algorytmy, które będą aktywnie przeczesywać ponad 160 tys. kont Kanadyjczyków w różnych mediach społecznościowych, ma dostarczyć firma Advanced Symbolics. W celu zdefiniowania poszukiwanych fraz, mających wskazywać wczesne symptomy zagrożenia, algorytmy będą zasilane zanonimizowanymi i publicznie dostępnymi danymi.
Strona internetowa firmy Advanced Symbolics informuje, że w swoich produktach firma nie korzysta z danych z prywatnej komunikacji użytkowników, a jedynie z publicznie dostępnych informacji, które publikowane są na platformach społecznościowych. Firma nie zamierza również poddawać analizie indywidualnych przypadków powiązanych z konkretnymi osobami.
Szczegóły działania pilotażowego programu kanadyjskiego rządu, którego celem jest prewencja samobójstw, nie są znane. Według informacji, które podał serwis Gizmodo, operator algorytmów sztucznej inteligencji będzie przekazywał uzyskane dane rządowej agencji zdrowia publicznego. Dla celów statystycznych mierzone mają być m. in. częstość występowania zagrożenia samobójstwem w zależności od płci i przedziału wiekowego, podobnie jak "zmiany w tendencjach i możliwe czynniki ryzyka oraz metody zapobiegania mu".
Rozpoczęcie realizacji programu zaplanowane jest na styczeń, a jego podsumowanie - na czerwiec bieżącego roku. Rząd Kanady planuje w związku z pilotażową edycją wydatki na poziomie 25 tys. dolarów. Jeśli jego założenia zostaną zrealizowane, możliwe jest przedłużenie funkcjonowania programu aż do roku 2023 z całkowitym budżetem na poziomie 400 tys. dolarów.
Według statystyk w 2014 roku w Kanadzie doszło do ponad 4,2 tys. samobójstw.