Reklama

Strona główna

Grecki wywiad przyznał się do inwigilacji dziennikarza

Thanasis Koukakis
Autor. Raj../pixahive.com/CC0 / Thanasis Koukakis/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Szef greckiego wywiadu przyznał, że służba inwigilowała jednego z lokalnych dziennikarzy. Miało to miejsce podczas parlamentarnej komisji, która zajęła się aferą szpiegowską w tym kraju. Jej aktywność jest następstwem skargi złożonej do prokuratury przez lidera partii opozycyjnej.

Reklama

W ubiegłym tygodniu za zamkniętymi drzwiami odbyło się posiedzenie greckiej komisji parlamentarnej ds. przejrzystości, która postanowiła zająć się sprawą inwigilacji w tym kraju. To następstwo złożenia skargi do prokuratury przez Nikosa Androulakisa – lidera socjalistycznej partii opozycyjnej PASOK oraz członka Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Jak informowaliśmy, polityk o podjętych krokach mówił podczas spotkania z dziennikarzami pod koniec lipca br. Przekazał wówczas, że próbowano zhakować jego telefon w celu instalacji na nim systemu szpiegowskiego Predator.

Czytaj też

Inwigilacja dziennikarza

W trakcie posiedzenia komisji szef greckiego wywiadu Panagiotis Kontoleon przyznał, że jego służba inwigilowała Thanasisa Koukakisa, dziennikarza pracującego dla CNN Grecja – informuje agencja Reutera, powołując się na swoje źródła uczestniczące w obradach.

Reklama

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w kwietniu br. z inicjatywy tamtejszej prokuratury. Szef wywiadu tłumaczył, że agencja prowadzi działania nie tylko w oparciu o własne informacje, ale czasami również na podstawie wskazówek lub próśb ze strony zagranicznych służb.

Czytaj też

„Rząd nie ma nic do ukrycia”

Z kolei rzecznik rządu Giannis Oikonomou podkreśla, że władze nie wykorzystują oprogramowania szpiegowskiego i nie prowadzą interesów z producentami tego typu narzędzi.

„Rząd nie ma nic do ukrycia i wezwał sąd i prokuraturę do dokładnego zbadania sprawy” – cytuje stanowisko rzecznika agencja Reutera.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama