Armia i Służby
Europol zamyka VPN stosowany przez cyberprzestępców
Organy ścigania i sądowe z Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady przejęły domeny internetowe oraz infrastrukturę serwerową DoubleVPN. Jak podkreśla Europol, z uwagi na rozproszenie infrastruktury po całym świecie współpraca międzynarodowa miała kluczowe znaczenie dla powodzenia tego śledztwa.
DoubleVPN, którego zamknięcia dokonano w wyniku międzynarodowej operacji koordynowanej przez holenderską policję, stanowi usługę wirtualnej sieci prywatnej (VPN), która – jak informuje Europol – „zapewniła cyberprzestępcom bezpieczną przystań do atakowania swoich ofiar”.
Serwery, na których DoubleVPN hostował treści zostały przejęte, natomiast na stronie internetowej usługi pojawiła się plansza z „powitaniem” od funkcjonariuszy ścigania.
W oficjalnym oświadczeniu do sprawy Europol wskazuje, że DoubleVPN było intensywnie reklamowane zarówno na rosyjskich, jak i anglojęzycznych forach dla cyberprzestępców jako sposób na maskowanie lokalizacji i tożsamości operatorów oprogramowania ransomware i oszustów phishingowych.
Organy ścigania są najbardziej efektywne, kiedy ze sobą współpracują, a dzisiejsze ogłoszenie wysyła silny komunikat do przestępców korzystających z takich usług: złoty wiek przestępczych sieci VPN dobiegł końca. Wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami jesteśmy zaangażowani w przekazywanie tego przekazu głośno i wyraźnie.
Twórcy usługi zapewniali, że gwarantuje ona wysoki poziom anonimowości, oferując swoim klientom pojedyncze, podwójne, potrójne, a nawet poczwórne połączenia VPN. Oprogramowanie miało być wykorzystywane przez oszustów do prowadzenia działań na całym świecie, a jego najtańsza opcja kosztowała zaledwie 22 Euro.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany