Polityka i prawo
Elon Musk ostrzega przed nadejściem Skynetu
Elon Musk ostrzega, że nowe zawody zorganizowane przez DARPA, których celem jest znalezienie nowych sposobów przeciwdziałania cyberatakom doprowadzą do powstania sztucznej inteligencji wrogiej ludzkości, przypominające niesławny Skynet z cyklu filmów o Terminatorze.
Ostatnio Agencja Zaawansowanych Przedsięwzięć Badawczych z Zakresu Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) ogłosiła zawody Cyber Grand Challenge, podczas których siedem drużyn rywalizuje o pulę nagród o łącznej wartości około 4 milionów dolarów. Ich celem jest znalezienie innowacyjnych strategii oraz metod walki z zagrożeniami z cyberprzestrzeni. Musk dostrzega w tym projekcie zagrożenie i uważa, że może on doprowadzić do powstania sztucznej inteligencji na wzór Skynetu, której zadaniem będzie zniszczenie ludzkości. Nie jest to pierwsze ostrzeżenie Muska znanego z krytycznego podejście do rozwoju sztucznej inteligencji m.in. podpisał on otwarty list ostrzegający przed jej rozwojem i nazwał ją największym zagrożeniem dla egzystencji rodzaju ludzkiego.
DARPA zamierza zbudować automatyczny, oparty na sztucznej inteligencji systemy umożliwiający wykrywanie łatanie luk w systemach zabezpieczeń.. W końcowym etapie prac, ma powstać autonomiczna, nie wymagająca nadzoru ludzkiego A.I wykrywająca luki w oprogramowaniu i automatycznie je naprawiająca. Obecnie, to ludzie zajmują się większością obowiązków związanych z cyberobroną m.in. szukaniem podatności i naprawiając je. Rosnąca ilość ataków i zwiększenie zapotrzebowania na ekspertów od cyberbezpieczeństwa może się spowodować, że popyt przewyższy podaż. Zdaniem przedstawicieli organizacji DARPA cały proces aktualizacji systemów, od wykrycia problemu do jego rozwiązania, może trwać cały rok, co nie jest wynikiem godnym pochwały. W tym czasie hakerzy mogą włamać się do krytycznych systemów za pomocą występujących podatności w systemach.
Potrzeba szybkiego łatania luk jest coraz bardziej istotna wraz z wzrastająca popularnością Internetu Rzeczy, czyli podłączania do globalnej sieci przedmiotów codziennego użytku. DARPA uważa, że sztuczna inteligencja odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo będzie „stanowiła pierwszą generacją maszyn zdolną do odkrywania oraz naprawiania podatności i luk bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym” przyczyniając się w ten sposób do wzrostu światowego poziomu cyberbezpieczeństwa.
Czytaj też: DARPA rzuca wyzwanie hakerom - zamierza stworzyć zautomatyzowany system antyhakerski
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany