Reklama

CYBERMAGAZYN

#CyberMagazyn: Historia wyszukiwarki internetowej. Zmiana to jej drugie imię

Wyszukiwarka Google to także jedno z narzędzi wykorzystywanych przez cyberprzestępców
Wyszukiwarka Google to także jedno z narzędzi wykorzystywanych przez cyberprzestępców
Autor. Lucia Macedo/ Unsplash/ Domena publiczna

Czy rozwój sztucznej inteligencji doprowadzi do kolejnych rewolucyjnych zmian, które zmienią oblicze wyszukiwarek internetowych? Wiele na to wskazuje, dlatego tym bardziej warto im się przyjrzeć i już teraz zobaczyć, czym są i przez jak niesamowitą drogę przeszły w ostatnich dziesięcioleciach.

Reklama

Wyścig największych firm technologicznych trwa . Wiemy już, że produkty Microsoftu, takie jak Bing czy przeglądarka Edge zostaną wyposażone w sztuczną inteligencję. Z kolei Google chwali się usługą AI Bard, która - według zapowiedzi Alphabetu - ma być narzędziem doskonalszym od popularnego ostatnio ChatGPT.

Reklama

Wspomniane fakty jasno pokazują, że sztuczna inteligencja w najbliższym czasie coraz mocniej będzie wpływać na mechanizmy działania wyszukiwarek internetowych. Zanim jednak na dobre zaczniemy rozkładać na czynniki pierwsze hybrydę AI z wyszukiwarką, warto pochylić się nad tym, czym właściwie jest sama wyszukiwarka, jaka jest jej historia i jakim zmianom ulegała na przestrzeni lat.

Jak działa wyszukiwarka internetowa?

Jak właściwie działa wyszukiwarka internetowa? Opis tego procesu znajdziemy m.in. na stronie sprawneSEO :

Reklama

Aby wyszukiwarka mogła wyświetlić jakąś stronę w wynikach, to musi ją dobrze znać. W tym celu przez cały czas internet jest przeczesywany przez roboty indeksujące, które poruszając się poprzez odnośniki, odwiedzają wszystkie znalezione serwisy i analizują ich zawartość. Drugą sprawą jest wybranie spośród milionów adresów tych, które będą najlepsze i najbardziej pasujące do zapytania. Za tę kwestię odpowiedzialne są specjalne algorytmy, które w oparciu o szereg kryteriów ustalają ranking stron (ich pozycje w wynikach wyszukiwania).

Po krótkim wyjaśnieniu tego czym jest wyszukiwarka, przyszedł czas na przedstawienie jej historii.

Czytaj też

Historia pełna innowacji

Pierwsza wyszukiwarka internetowa powstała ponad 30 lat temu, a dokładnie w 1991 roku. Działania Arche, bo taka była jej nazwa, ograniczały się do wewnętrznej sieci uczelnianej. Już rok później swój debiut miała World Wide Web Wanderer, a w roku 1994 powstał popularny serwis Yahoo!

Najpopularniejsza obecnia światowa wyszukiwarka internetowa, czyli Google powstała dopiero w 1996 roku. To właśnie ewolucja zachodząca w tej ostatniej wyszukiwarce stanie się przedmiotem dalszej części tekstu.   

W 1997 roku została zarejestrowana domena Google.com, a rok później mogła poszczycić się nowym silnikiem oraz liczbą 60 milionów stron obecnych w swoim indeksie. Dla porównania, rok 2000 przyniósł już miliard takich stron. Ten rok był też przełomowy z innego powodu. To wtedy Google dołączyło opcję ADWords (obecnie GoogleAds), która dała możliwość reklamowania swoich produktów w wyszukiwarce.

Kolejne lata przynosiły następne innowacje w najpopularnieszej wyszukiwarce świata. To one były często wyznacznikiem dla innych. Tutaj wymieniamy tylko najważniejsze z nich.

  • W 2003 roku stworzono Google Local, której celem miało być podawanie informacji o lokalach, ich stronach internetowych, lokalizacji. Klienci mogli zapoznać się z ocenami i recenzjami dotyczącymi danego miejsca.
  • W 2005 do wyszukiwarki dołączono narzędzie, którego dziś używa wiele osób zmotoryzowanych (według danych Google miliard osób miesięcznie). Chodzi o Google Maps, które nie tylko umożliwia wskazanie nam drogi z punktu A do punktu B, ale także informuje ile czasu zajmie nam podróż, czy też mówi o rozkładzie jazdy danego środka transportu publicznego.
Autor. CreativeARTS/Freepik
  • 2006 rok to z kolei powstanie Google Translate. Dziś mówimy już o ponad setce języków, które translator potrafi przetłumaczyć z i na język angielski. W kontekście języków warto też zauważyć inną kwestię. W momencie, gdy powstawała wyszukiwarka Google, pojawiła się w dziesięciu językach. Dziś jest dostępna w ponad 150 językach świata.
  • Momentem, który zmienił bardzo wiele w pojmowaniu wyszukiwarki było pojawienie się jej w telefonach komórkowych. W 2008 roku powstała specjalna aplikacja z wyszukiwarką, zawierająca m.in. opcję Voice Search, pomagająca wyszukiwać hasło za pomocą naszego głosu, a już w 2015 roku doszło do tego, że po raz pierwszy w historii więcej osób korzystało z wyszukiwarki w telefonie, niż na komputerze/laptopie.

Czytaj też

Od AI nie ma ucieczki

Podane tu przykłady jasno pokazują, jak ogromny proces zmian miał miejsce i jaki zachodzi w wyszukiwarkach internetowych na przestrzeni ostatnich lat. Co warte podkreślenia, zmianie ulegają też nasze oczekiwania dotyczące tego, czym wyszukiwarka powinna być. Nie jest już tylko miejscem pomagającym nam wyszukać dane haslo, ale coraz mocniej staje się kompleksowym narzędziem umożliwiającym m.in. zobaczenie prognozy pogody czy wyniku interesującego nas meczu.

Wyszukiwarka to także narzędzie informujące nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie, a nawet spełniające funkcję pośrednictwa pracy. Nasze życie łączy się z nią coraz mocniej, dlatego kolejny krok w postaci większego lączenia sił wyszukiwarki ze sztuczną inteligencją z pewnoscia te „więzy" jeszcze bardziej zacieśni. Pytaniem jest, czy wyjdzie to na nam na dobre.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama