Cyberbezpieczeństwo
Zatrzymano sprawców ataków DDoS. Celem grupy jest Polska
W Hiszpanii zatrzymano trzech sprawców ataków DDoS, którzy byli zaangażowani w działalność prorosyjskiej grupy. Jednym z jej głównych celów jest Polska.
Hiszpańskie organy ścigania zatrzymały trzy osoby biorące udział w atakach DDoS, organizowanych przez znaną grupę NoName057(16) – podaje tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Wskazuje, że celem były instytucje publiczne, organizacje i firmy z państw, które opowiedziały się po stronie Ukrainy po rosyjskiej inwazji z 24 lutego 2022 r. Wśród nich znajduje się Polska. Na naszych łamach opisywaliśmy przykłady DDoS-ów, które nękały m.in. administrację czy banki.
Czytaj też
Prorosyjska grupa nęka Polskę
I tu pojawia się wątek NoName057(16), czyli jednych ze sprawców problemów z dostępnością usług i witryn w naszym kraju. Grupa powstała tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i ma prokremlowskie nastawienie. Swoimi „akcjami” chwali się m.in. na Telegramie. To tam znajdziemy prorosyjskie wpisy oraz informacje o celach przeprowadzonych już lub dopiero planowanych DDoS-ów.
Co ciekawe, członkowie grupy samodzielnie stworzyli na własne potrzeby oprogramowanie do prowadzenia ataków. Nazwano je „DDoSia”.
Zatrzymano sprawców ataków
Teraz udało się zatrzymać 3 osoby, biorące udział w kampaniach wymierzonych nie tylko w podmioty pochodzące z Hiszpanii, ale również innych państw NATO.
Do aresztowań doszło w miastach Manacor, Huelva i Sewilla. Przeszukano miejsca przebywania sprawców, zabezpieczono ich sprzęt i zebrano materiał dowodowy. Organy ścigania informują, że będą kontynuować działania, aby zidentyfikować pozostałych członków prorosyjskiej grupy.
Czy ataki DDoS są groźne?
Ataki typu DDoS sprawiają, że dana usługa staje się niedostępna dla użytkowników. W efekcie nie możemy np. wejść na stronę Sejmu lub banku. Na ile dotkliwe mogą być tego skutki?
Z punktu widzeni organizacji konsekwencje są różnorodne. Wystarczy wymienić trudności z wykonywaniem pracy zdalnej (która staje się coraz popularniejsza) czy stratami finansowymi (jeśli coś nie działa, to nie zarabia).
Znacznie więcej na ten temat znajdziecie w naszym wywiadzie z Patrykiem Szwedą, Architektem Oprogramowania z Departamentu Rozwiązań R&D EXATEL: Dotkliwe skutki ataków DDoS. Jak się chronić?.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany