Cyberbezpieczeństwo
„Wielkie sukcesy” propalestyńskich grup na polskich stronach
Niektóre grupy cyberprzestępców lubią przechwalać się swoimi osiągnięciami. Nie inaczej jest w przypadku ataków na polskie strony.
W 2011 roku bangalijski haker podmienił zawartość 700 tysięcy stron internetowych. Takie działanie określa się popularnie jako defacement (w dosłownym tłumaczeniu – zniekształcenie, oszpecenie). Tego typu ataki czasem uznawane są jako archaiczne – grupy cyberprzestępców zajmują się dziś przede wszystkim atakami ransomware, czyli wykradaniem i szyfrowaniem danych w celu uzyskania sowitego okupu.
Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy zdarzały się przypadki, kiedy propalestyńskie grupy podmieniały zawartość stron na swoje manifesty. Dotyczyło to witryn, które nie są popularne w skali polskiego internetu, zaś pewnych pomniejszych stron internetowych. Świadomość organizacji oraz cele „prawdziwych cyberprzestępców” znacząco zmieniły się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Prosty i jasny komunikat
Indonezyjska grupa haktywistów przejęła dwie polskie strony internetowe. Jedna z nich należała do firmy sprzedającej meble, zaś druga dotyczyła budowy inteligentnego domu. Widnieje na nich jedynie prosty komunikat, który można przetłumaczyć jako: „Otwórz oczy na świat i oddaj wolność Palestynie”. W tle można dostrzec powoli padający śnieg.
Czytaj też
Komunikat na podstronach
Inna grupa haktywistów umieściła swoje manifesty na podstronach, które są trudne do znalezienia podczas normalnego korzystania z witryny, przeciwieństwie do poprzednich przypadków, gdy komunikaty znajdowały się na stronie głównej. Jedna ze stron należy do kompleksu restauracyjno-handlowego, zaś druga do firmy sprzedającej wyroby ze stali kwasoodpornej.
Czytaj też
Realne skutki
Należy pamiętać, że przejmowanie stron internetowych w taki sposób ma jedynie wymiar propagandowy. Nie jest to żaden wielki sukces haktywistów. Najprawdopodobniej wykorzystano powszechnie znane luki w zabezpieczeniach wspomnianych witryn internetowych.
Tzw. defacement ma widowiskowe skutki, lecz sam w sobie nie niesie żadnych poważnych konsekwencji dla użytkowników.
Poinformowaliśmy właścicieli witryn oraz CERT Polska o zaistniałych incydentach.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].