Reklama

Cyberbezpieczeństwo

244 rosyjskie paszporty wyciekły na arabskim Telegramie

Paszporty pochodzą z różnych regionów Rosji
Paszporty pochodzą z różnych regionów Rosji
Autor. Freepik

Na jednym z arabskojęzycznych kanałów na Telegramie opublikowano archiwum zawierające 267 katalogów. Wśród nich znajdują się 244 skany paszportów należących do obywateli Federacji Rosyjskiej. Motywacje haktywistów są nieznane.

Każdemu paszportowi towarzyszy stempel urzędowy zawierający aktualne miejsce zamieszkania. Dokumenty pochodzą z różnych miejsc w Rosji, m.in. z obwodu samarskiego, riazańskiego, swierdłowskiego, czelabińskiego, Tatarstanu oraz Moskwy. Sama grupa określa siebie jako „Shadow Hunters” i rozpowszechnia przede wszystkim pliki mające rzekomo pochodzić z izraelskich firm oraz administracji publicznej – to ona jest odpowiedzialna za ponowne udostępnianie danych funkcjonariuszy mundurowych z Izraela, który opisywaliśmy na łamach CyberDefence24.

    Reklama

    Dokumenty Rosjan

    Archiwum towarzyszy lakoniczny opis w języku arabskim, który głosi: „Duży zbiór zeskanowanych paszportów”.

    Wiadomość i archiwum
    Wiadomość i archiwum
    Autor. Telegram Shadow Hunters

    W archiwum znajduje się 267 katalogów. Każdy z nich zawiera imię i nazwisko właściciela paszportu. Niektóre ze zdjęć nie otwierają się – wówczas wyświetla się komunikat o braku archiwum Сканы.part2.rar. (druga część skanów).

    Komunikat o braku archiwum
    Komunikat o braku archiwum
    Autor. Pliki z wycieku

    Analiza plików wykazała, że haktywiści upublicznili 244 skany paszportów wraz z informacją o adresie zamieszkania. Część z dokumentów pochodzi sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat.

    Przykładowe paszporty oraz stempel
    Przykładowe paszporty oraz stempel
    Autor. Pliki z wycieku
      Reklama

      Podsumowanie

      Wycieki z Rosji nie są popularne, szczególnie wśród arabskojęzycznego środowiska. Raz na jakiś czas grupy jawnie wspierające Rosję i Palestynę ogłaszają rozmaite sojusze.

      Przykład wspomnianego sojuszu
      Przykład wspomnianego sojuszu
      Autor. Telegram Alixsec

      Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

      Reklama

      Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

      YouTube cover video

      Komentarze

        Reklama