Cyberbezpieczeństwo
Wielka fala banów w Sklepie Play. Google walczy z oszustami
Wielu użytkowników aplikacji zainstalowanych na Androidzie może być zaskoczonych ich zniknięciem ze Sklepu Play. Okazuje się, że Google przeprowadziło szeroko zakrojoną akcję usuwania programów, które były oferowane do ściągnięcia za pośrednictwem tej usługi. Co stało za tą decyzją?
Na łamach CyberDefence24 pisaliśmy o decyzjach podejmowanych przez Google w sprawie aplikacji znajdujących się w Sklepie Play. W ostatnim czasie amerykański gigant wytoczył proces przeciwko dwójce chińskich deweloperów, którzy umieszczali szkodliwe aplikacje w usłudze, pomimo ich ciągłego usuwania przez przedsiębiorstwo.
Pomimo starań Google’a, nietrudno się natknąć na szkodliwe aplikacje podczas przeglądania Sklepu Play. Zwykle są one usuwane, jednak od dodania ich przez developera - do reakcji firmy mija trochę czasu.
Czytaj też
Walczą o prywatność użytkowników
Teraz jednak okazuje się, że skala walki technologicznego magnata z nieuczciwymi twórcami aplikacji jest znacznie większa, niż można byłoby się tego spodziewać. Jak podaje serwis Cybernews, w 2023 roku Google nie dopuściło do publikacji w Sklepie Play aż 2,28 mln aplikacji. Kolejne 200 tys. zostało odrzuconych już na etapie zgłoszeń.
Skąd takie liczby? Otóż powodem takiej fali usunięć programów są kwestie związane z prywatnością użytkowników. Wspomniane 200 tys. odrzuconych zgłoszeń do Play Store było umotywowanych w podobny sposób – gigant wskazał jednocześnie, że chodzi m.in. o uprawnienia dotyczące dostępu do wiadomości SMS czy lokalizacji zdjęcia w tle.
Czytaj też
Ponad 300 tysięcy zbanowanych kont
Razem z falą depublikacji programów, Google zbanowało 333 tys. kont deweloperskich. Były prowadzone przez przestępców i oszustów, którzy dodawali do Sklepu Play aplikacje naruszające w poważny sposób zasady prywatności, bądź zawierające malware.
Co więcej, efekty fali banów odczuły również software developer kity. Dostawcy we współpracy z Google ograniczyli zakres udostępniania danych, co wpłynęło na blisko 800 tys. aplikacji – nawet tych, które nie zawierają w sobie szkodliwego kodu i są przydatne dla użytkowników.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].