Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wielka Brytania zakaże płacenia okupów przestępcom?

Wielka Brytania chce walczyć z biznesem, jakim są ataki ransomware. Najnowsza propozycja rządu obejmuje wprowadzenie zakazu płatności okupów cyberprzestępcom.
Wielka Brytania chce walczyć z biznesem, jakim są ataki ransomware. Najnowsza propozycja rządu obejmuje wprowadzenie zakazu płatności okupów cyberprzestępcom.
Autor. Shutterstock

Władze brytyjskie postanowiły pójść o krok dalej w walce z cyberprzestępcami. Najnowsza propozycja mówi o całkowitym zakazie płacenia okupu dla aktorów, którzy grożą publikacją zdobytych danych. Ma to uderzyć w „serce” hakerskiego biznesu.

Bardzo często po cyberataku na systemy danego podmiotu, sprawcy informują na swojej stronie internetowej o jego przeprowadzeniu i żądaniu okupu. Tak było m.in. w opisywanym na łamach CyberDefence24 przypadku kradzieży danych ze sklepbaterie.plhakerzy żądali 10 mln dol. za usunięcie szczegółów o 200 tys. Polaków.

Czytaj też

Reklama

Brytyjczycy myślą nad zakazem płacenia okupów

Chociaż co pewien czas można usłyszeć o negocjacjach prowadzonych z aktorami zagrożeń, tak eksperci mają jedną radę w sprawie żądań cyberprzestępców. Nie należy im płacić ani grosza – głównie dlatego, że nie gwarantuje to odzyskania danych. Uiszczenie kwoty napędza również biznes, jakim stały się ataki ransomware.

W październiku zeszłego roku Biały Dom przestawił swoje stanowisko na ten temat, popierając tę politykę. Jednak to władze Wielkiej Brytanii postanowiły pójść o krok dalej.

Jak informuje TechCrunch, pojawiła się propozycja dotycząca wprowadzenia całkowitego zakazu płacenia okupu cyberprzestępcom przez podmioty publiczne. To także efekt ubiegłorocznych ataków na sektor medyczny na Wyspach.

Czytaj też

Reklama

Zadbać o bezpieczeństwo narodowe

Co oznaczałoby wprowadzenie nowych przepisów? Opłacenie takiego okupu stanowiłoby przestępstwo już nie tylko dla podmiotów rządowych, jak jest obecnie. Pojawiłyby się również obowiązkowe procedury zgłaszania ataków ransomware przez organy nieobjęte zakazem, a rząd miałby prawo zablokowania przekazania pieniędzy, jeżeli stanowiłyby one haracz dla podmiotu objętego sankcjami.

Według wypowiedzi ministra bezpieczeństwa Dana Jarvisa, konieczne jest podjęcie działań w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w 2023 roku wysokość okupów dla aktorów ransomware wyniosła 1 mld dol.

„Te propozycje pomagają nam sprostać skali zagrożenia ransomware, uderzając w portfele sieci przestępczych i odcinając kluczowy potok finansowy, potrzebny im do działania” – dodał.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama