Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Uwaga na fałszywe kody QR na ulicach. To akcja dezinformacyjna

Autor. CERT POLSKA

Urząd do Spraw Cudzoziemców opublikował komunikat w sprawie prób wyłudzenia danych obywateli Ukrainy. Jedną z praktyk wykorzystywanych przez oszustów są plakaty z kodami QR, wywieszane na ulicach niektórych polskich miast. Ostrzegamy, by ich nie skanować.

Reklama

„W związku z kampanią dezinformacyjną sugerująca rejestrację dla obywateli Ukrainy według niefunkcjonującego w polskim prawie oświadczenia, Urząd do Spraw Cudzoziemców wyjaśnia, że nie jest autorem ogłoszenia i nie zbiera wspomnianych informacji" – możemy przeczytać na stronie internetowej Urzędu .

Reklama

Na czym polega fałszywa akcja?

Reklama

Ulotki/plakaty rozwieszane na ulicach polskich miast zawierają kody QR, które po ich zeskanowaniu odsyłają do Proton Drive. Choć plik prawdopodobnie nie jest zainfekowany, stanowczo odradzamy jego pobieranie.

Czytaj też

Autor. CERT POLSKA

CERT Polska ostrzega

Okazuje się, że kampania, która przeniosła się na polskie ulice nie jest jedynym dezinformacyjnym incydentem w ostatnich dniach.

18 stycznia CERT Polska informował na swoim twitterowym profilu o kampanii e-mailowej podszywającej się pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wiadomość dotyczy rzekomej konieczności zgłoszenia uchodźców z Ukrainy na wskazany mail.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.*Piszcie do nas na: [email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama