Reklama

Cyberbezpieczeństwo

CERT Polska: Gigantyczny wzrost liczby zgłoszeń cyberzagrożeń

hacker
Autor. cottonbro studio/Pexels

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CERT Polska) zanotował ponad 320 tys. zgłoszeń zagrożenia cyberbezpieczeństwa w 2022 roku. To wzrost o ponad 176 proc. w porównaniu do poprzednich dwunastu miesięcy.

Reklama

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, w 2022 roku nastąpił gwałtowny wzrost liczby zgłaszanych incydentów. Było to 320,5 tys. zgłoszeń, w porównaniu do 115,9 tys. w 2021 roku.

Reklama

Natomiast liczba incydentów wyniosła 39,6 tys. w porównaniu do 29,4 tys. w poprzednim roku.

Głównym rodzajem zagrożenia nadal pozostaje phishing – odnotowano niemal 35 tys. zgłoszeń oszustw komputerowych. Następnie najczęściej zgłaszano działanie szkodliwego oprogramowania (ponad 3,4 tys. zgłoszeń) i 354 zgłoszenia dotyczące włamania.

Reklama

W rankingu znalazły się także obraźliwe i nielegalne treści (np. spam), ataki DDoS czy próby włamań.

Czytaj też

Najczęściej zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa dotyczyły sektora medialnego (szczególnie mediów społecznościowych), pocztowego i usług kurierskich, handlu hurtowego i detalicznego.

Wzrost świadomości

Jak zaznaczył dziennik, wzrost liczby zgłoszeń dotyczących zagrożeń cyberbezpieczeństwa – co jest akurat plusem – związany jest również z poprawą świadomości Polaków.

Jednocześnie jednak – co jest z oczywistych względów związane z wojną w Ukrainie – rośnie aktywność cyberprzestępców, którzy swoją działalność traktują jako sposób na szybki zysk.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama