Reklama

Cyberbezpieczeństwo

USA: W Senacie przegłosowano zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach rządowych

Fot. konkarampelas/Pixabay

Amerykański senat przegłosował prawo zabraniające pracownikom federalnym korzystania z chińskiej aplikacji TikTok. Przyczyną są obawy, że Pekin może wykorzystać popularny program do szpiegowania Amerykanów.

Reklama

Decyzja Senatu następuje po tym, jak w tym tygodniu Północna Dakota i Iowa dołączyły do stanów USA, zakazując aplikacji TikTok na państwowych urządzeniach w obawie, że dane mogą zostać przekazane chińskiemu rządowi - informuje agencja Reuters. Łącznie ok. dwunastu stanów podjęło taką decyzję.

Reklama

"TikTok jest poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i nie ma dla niego miejsca na urządzeniach rządowych" - powiedział inicjator ustawy republikański senator Josh Hawley.

Reuters przypomina, że wiele agencji federalnych, w tym Departamenty Obrony, Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Stanu, już zakazało TikTok z urządzeń należących do rządu.

Reklama

Czytaj też

Będzie całkowity zakaz?

Reprezentujący partię republikańską senator Marco Rubio we wtorek przedstawił projekt ustawy mającą na celu całkowite zakazanie TikTok w Stanach Zjednoczonych, zwiększając presję na ByteDance (właściciela TikToka). Więcej pisaliśmy o tym w tym materiale .

Reuters przypomina, że już w 2020 roku ówczesny prezydent Donald Trump próbował zablokować pobieranie TikToka przez nowych użytkowników i zakazać innych transakcji, które skutecznie zablokowałyby korzystanie z aplikacji w Stanach Zjednoczonych, jednak przegrał serię batalii sądowych dotyczące tego rozwiązania.

Z kolei obecny prezydent USA Joe Biden we wrześniu zapowiedział, że TikTok nie zostanie zakazany w Stanach Zjednoczonych, jednak jego właściciel musi wypracować wspólnie z amerykańską administracją umowę, która będzie gwarantem rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem informacji o użytkownikach z USA i będzie rozwiewała wątpliwości co do kwestii potencjalnego wykorzystania tej popularnej aplikacji przez Pekin w celach wywiadowczych.

Czytaj też

Co na to TikTok?

TikTok poinformował, że "obawy są w dużej mierze podsycane przez dezinformację i chętnie spotka się z decydentami, aby omówić praktyki firmy".

W przesłanym nam w środę oświadczeniu polski oddział TikToka przekazał, że: „TikTok jest kochany przez miliony Amerykanów, którzy korzystają z platformy, aby się uczyć, rozwijać swoje firmy i czerpać przyjemność i radość z kreatywnych treści" – stwierdziła platforma.

„Będziemy nadal informować członków Kongresu o planach - które sa już w trakcie wdrażania - opracowanych pod nadzorem czołowych agencji bezpieczeństwa narodowego w celu dalszego zabezpieczenia naszej platformy w Stanach Zjednoczonych" – zapewnia przedstawiciel TikToka w przesłanej nam odpowiedzi.

Czytaj też

PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze