Reklama

Polityka i prawo

USA zablokują TikToka na dobre? Ruszyły prace nad ustawą

Autor. Solen Feyissa / Flickr

Nowa, ponadpartyjna ustawa, którą chcą wprowadzić politycy w USA, może doprowadzić do zablokowania TikToka na poziomie federalnym. Jak argumentują, platforma stwarza duże zagrożenie dla bezpieczeńtwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Reprezentujący Partię Republikańską senator Marco Rubio oraz kongresmen Mike Gallagher oceniają, że jakakolwiek umowa, którą administracja prezydenta Joe Bidena mogłaby zawrzeć z chińską firmą ByteDance (właściciel TikToka), będzie stanowiła poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Reklama

Biden we wrześniu zapowiedział, że TikTok nie zostanie zakazany w Stanach Zjednoczonych, jednak jego właściciel musi wypracować wspólnie z amerykańską administracją umowę, która będzie gwarantem rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem informacji o użytkownikach z USA i będzie rozwiewała wątpliwości co do kwestii potencjalnego wykorzystania tej popularnej aplikacji przez Pekin w celach wywiadowczych.

Czytaj też

Zakaz TikToka jednak możliwy?

Rubio i Gallagher znaleźli sojusznika po stronie Demokratów – kongresmen Raja Krishnamoorthi dołączył do grona promotorów nowej legislacji, która może doprowadzić do blokady TikToka na poziomie federalnym w USA.

Reklama

Zdaniem polityków, tylko ustawowa blokada może doprowadzić do powstrzymania tej platformy przed gromadzeniem wrażliwych danych Amerykanów dla potrzeb Komunistycznej Partii Chin i cenzury treści celem wpływu na wybory, wzmacniania podziałów społecznych, a nawet indoktrynacji użytkowników – pisze serwis Ars Technica, przytaczając motywy stojące za nową inicjatywą ustawodawczą.

„Rząd federalny musi podjąć konkretne działania, aby chronić użytkowników z USA przed zagrożeniem ze strony TikToka" – powiedział wspomniany już republikański senator Marco Rubio.

„Wiemy, że jest on wykorzystywany do manipulowania treściami i wpływania na wybory. Wiemy, że odpowiada (firma – red.) przed Chińską Republiką Ludową. Nie ma już czasu do zmarnowania na pozbawione znaczenia negocjacje z firmą, która jest marionetką Komunistycznej Partii Chin. Najwyższy czas natomiast, aby zablokować na dobre TikToka kontrolowanego przez Pekin" – dodał polityk.

Czytaj też

Na celowniku TikTok, ucierpią też – potencjalnie – inne firmy

Ustawa znana pod roboczą nazwą „ANTI-SOCIAL CCP Act" została zaprojektowana tak, aby zakazywać wszystkich transakcji finansowych przez platformy mediów społecznościowych kontrolowane przez „kraje budzące niepokój". Wśród istniejących zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego USA wymienionych wprost, w ustawie figuruje TikTok i jego właściciel – chińska spółka ByteDance.

Jeśli nowa ustawa znajdzie poparcie szerokiego grona amerykańskich polityków i zostanie przyjęta w procesie legislacyjnym, jej oddziaływanie dotknie jednak nie tylko tę platformę, ale i wszystkie inne firmy kontrolujące media społecznościowe, pochodzące z krajów uznawanych przez USA za wrogie, tj. m.in. Rosji, Iranu, Korei Północnej, ale także Kuby i Wenezueli.

Czytaj też

TikTok komentuje

Zapytaliśmy TikToka, jak ustosunkowuje się do powyższych kwestii.

W przesłanym redakcji oświadczeniu firma oceniła, że „niepokojące jest to, że zamiast zachęcać organy administracyjne do dokończenia trwającego przeglądu TikToka w aspektach związanych z bezpieczeństwem narodowym, niektórzy członkowie Kongresu postanowili, bazując na motywach politycznych, naciskać na zakaz, który w żaden sposób nie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych".

„TikTok jest kochany przez miliony Amerykanów, którzy korzystają z platformy, aby się uczyć, rozwijać swoje firmy i czerpać przyjemność i radość z kreatywnych treści" – twierdzi platforma.

„Będziemy nadal informować członków Kongresu o planach - które sa już w trakcie wdrażania - opracowanych pod nadzorem czołowych agencji bezpieczeństwa narodowego w celu dalszego zabezpieczenia naszej platformy w Stanach Zjednoczonych" – zapewnia przedstawiciel TikToka w przesłanej nam odpowiedzi.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama