Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ukraiński sposób na ataki DDoS. Polska ma swój

computer
Ataki DDoS nękają Ukrainę.
Autor. Tomasz Bazylinski/stocksnap.io/CC0

Ukraina boryka się z regularnymi atakami DDoS. Teraz zaprezentowano rozwiązanie, które ma pomóc w lepszej ochronie przed nimi. W Polsce posiadamy własne narzędzie.

Ukraińska Państwowa Służba Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji (SSSCIP) zaprezentowała rozwiązanie, która pozwala chronić instytucje państwowe przed atakami DDoS. Tego typu działania są powszechne za naszą wschodnią granicą, co sprawia, że użytkownicy mają utrudniony dostęp do informacji lub usług. Wynika to ze specyfiki ataku.

Czytaj też

Czym jest DDoS?

Jak tłumaczyliśmy na łamach naszego portalu, atak polega na generowaniu sztucznego ruchu tak, by wykorzystać wszystkie wolne zasoby ofiary i doprowadzić do niedostępności usług (np. nie możemy wejść na daną stronę).

Więcej na ten temat znajdziecie w #CyberMagazynie: Co to jest DDoS? Te ataki nękają Polskę.

Reklama

Skutki ataków DDoS

Pozornie mogłoby się wydawać, że DDoS-y nie są dotkliwymi atakami, ponieważ nie dochodzi do np. przełamania zabezpieczeń i wycieku danych. W praktyce jednak sytuacja jest bardziej złożona i nie należy bagatelizować konsekwencji tego typu działań. 

O tej kwestii rozmawialiśmy z ekspertem Patrykiem Szwedą, architektem oprogramowania z Departamentu Rozwiązań R&D EXATEL.

Czytaj też

Ukraina podnosi ochronę

W związku z tym warto korzystać z instrumentów chroniących przed DDoS-ami. SSSCIP pokazało rozwiązanie firmy Radware i Akamai Technologies. Zaleciło, aby instytucje państwowe u siebie wdrożyły narzędzia anty-DDoS. Chodzi o takie, które pozwolą na skuteczne wykrywanie, blokowanie i analizowanie ataków. 

Dodatkowo, ukraińskie władze podziękowały Amerykanom za wsparcie i pomoc, jakie udzielają USA podczas inwazji Rosji. To nieocenione również jeśli chodzi o cyber, która stała się regularnym polem bitwy.

Reklama

Polskie rozwiązanie

W Polsce również mamy rozwiązanie, które pozwala podnieść bezpieczeństwo i chronić się przed DDoS-ami. Mowa o krajowym produkcie, jakim jest TAMA od EXATEL. To dostępne w modelu usługowym (as-a-service), kompleksowe rozwiązanie zapewniające ochronę przed wolumetrycznymi atakami DDoS. Więcej informacji na ten temat znajdziecie pod linkiem.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama