Reklama

Cyberbezpieczeństwo

UE: Jest porozumienie ws. dyrektywy NIS2

Autor. Ashna/pixahive.com/CC0

„Mamy porozumienie w sprawie dyrektywy NIS2 dla wysokiego, wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w całej UE” – ogłosił Thierry Breton, unijny Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Tym samym Wspólnota dostosowuje regulacje do „nowych realiów i krajobrazu zagrożeń”.

Reklama

Państwa członkowskie UE wraz z urzędnikami Wspólnoty uzgodnili w piątek zaostrzenie przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa dla dużych firm z sektora energetycznego, finansowego, transportowego, medycznego i dostawców cyfrowych w ramach dyrektywy NIS2. Wiąże się to z obawami wynikającymi z ryzyka wrogich cyberoperacji ze strony podmiotów państwowych i grup cyberprzestępczych – informuje agencja Reutera. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dostosowujemy unijne ramy cyberbezpieczeństwa do nowych realiów i krajobrazu zagrożeń, przed którymi stoimy.Thierry Breton, Unijny Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. 

Przypomnijmy, że Komisja Europejska dwa lata temu przedstawiła wspomniane regulacje. Nowe przepisy obejmują wszystkie średnie i duże firmy w kluczowych sektorach (np. bankowość, energetyka, ochrona zdrowia) i nie tylko. Postanowienia odnoszą się także do przedsiębiorstw zajmujących się m.in. gospodarowaniem odpadami, produkcją żywności czy usługami kurierskimi. 

Jak podaje agencja Reutera, firmy są zobowiązane do oceny ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem, powiadamiania władz o wszelkich nieprawidłowościach oraz podejmowania działań w celu przeciwdziałania zagrożeniom. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi grzywna do 2 proc. globalnych obrotów.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama