Cyberbezpieczeństwo
Te zasady stosuj, korzystając z sieci. Wskazówkami dzieli się manager z wieloletnim doświadczeniem
Codziennie każdy z nas korzysta z sieci, zapominając często o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oto, jakie rady dla użytkowników internetu do stosowania na co dzień ma doświadczony manager, pracujący w obszarze technologii ma Mark Ryland, dyrektor i szef ds. bezpieczeństwa informacji w Amazon Web Services (AWS).
Podczas konferencji Amazon Web Services (AWS Re:Inforce w Bostonie) ogłoszono szereg nowości, wprowadzonych m.in. po to, by zwiększyć bezpieczeństwo partnerów, korzystających z usług chmury obliczeniowej (cloud computing), oferowanej przez AWS.
Kurt Kufeld, wiceprezes platformy AWS, podkreślił podczas swojego wystąpienia, że „koniecznością jest dziś MFA (ang. multi-factor authentication), czyli uwierzytelnienie wieloskładnikowe”, które jest obecnie „najlepszą metodą zabezpieczenia swoich danych – zarówno firmowych, jak i prywatnych”. Jakie kroki można oprócz tego podjąć, by stosować podstawowe zasady cyberhigieny, korzystając na co dzień z internetu?
Czytaj też
Na nasze pytanie, jakie są podstawowe zasady cyberhigieny , jakie radziłby stosować odpowiedział ekspert z wieloletnim stażem w obszarze nowych technologii Mark Ryland.
1. Nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników w mailach od osób, których nie znasz lub które wyglądają podejrzanie. „Linki to zwykle najsłabsze ogniwo. Phishing to wciąż olbrzymi problem”. „Jako społeczność technologiczna musimy postępować lepiej, utrudniać popełnianie tych samych błędów. Jednak nadal jest to powszechny błąd, trzeba być bardziej podejrzliwym w stosunku do złośliwych wiadomości. Zwłaszcza pod względem wszystkiego, co wydaje się oferować: >>zaloguj się, zmień hasło, kliknij<< – to pewien wzór >>łowienia<< ofiary, który jest dość jasny. Trzeba być naprawdę ostrożnym” – podkreśla Mark Ryland.
2. Aktualizuj „łatki” systemu i akceptuj aktualizację oprogramowania, które pochodzą od producenta twojego sprzętu czy telefonu. „Twój dostawca oprogramowania wysyła ci aktualizacje. Tak, powinieneś je akceptować. Nie pozwól, by się nawarstwiały, ponieważ naprawiają błędy w oprogramowaniu, likwidują luki bezpieczeństwa. Jeśli nie zasinstalujesz >>łatki<<, ktoś to wykorzysta przy pomocy złośliwego oprogramowania” – wskazuje ekspert.
3. Doskonal swoje umiejętności. „Każdego dnia użytkownik musi być świadomy, że bezpieczna jazda jest możliwa, ale tak jak nigdy nie wsadzalibyśmy ludzi do samochodów bez odpowiedniego przeszkolenia, bez zdania testu, tak samo powinniśmy się kształcić. Nie twierdzę, że powinniśmy posiadać certyfikaty dla użytkownika komputera, ale w nowoczesnym, wyrafinowanym internetowym świecie ludzie muszą wziąć odpowiedzialność również za to, by być dobrze wyszkolonym użytkownikiem technologii” – podsumowuje szef ds. bezpieczeństwa informacji w Amazon Web Services.
Mark Ryland jest dyrektorem biura bezpieczeństwa informacji (CISO) w AWS. Ma ponad 28-letnie doświadczenie w branży nowych technologii, pełnił funkcje kierownicze związane z obszarem cyberbezpieczeństwa , inżynierii oprogramowania czy standaryzacji technologii w sferze publicznej. Wcześniej był dyrektorem ds. architektury rozwiązań i profesjonalnych usług w zespole AWS World Public Sector.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].