Reklama

Technologie

Rozwiązania w chmurze. Amazon Web Services ogłasza nowości

Steve Schmidt, Chief Security Officer w Amazon Web Services podczas przemówienia w czasie otwarcia AWS Re:Inforce
Steve Schmidt, Chief Security Officer w Amazon Web Services podczas przemówienia w czasie otwarcia AWS Re:Inforce
Autor. N. Bochyńska/ CyberDefence24.pl

W Polsce z usług chmurowych dla biznesu korzysta coraz więcej firm i organizacji. Według badań w zestawieniu państw w tym zakresie plasujemy się powyżej średniej w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas AWS Re:Inforce 2022 w Bostonie, firma Amazon Web Services (oferująca platformę chmurową) ogłosiła kolejne nowe rozwiązania.

Reklama

Z raportu SAP oraz Kantar „Cyfrowa wędrówka w chmury. Menedżerzy o chmurze w Polsce i regionie CEE” wynika, że z usług chmurowych dla biznesu korzysta 8 na 10 managerów przynajmniej w jednym obszarze. To więcej niż średnia w naszym regionie.

Reklama

Amazon Web Services to jeden z gigantów, który swoją działalność opiera na platformie chmurowej i na tej podstawie - oferuje ponad 200 produktów i usług dla swoich partnerów. Zatem – zamiast korzystania z serwerów, oprogramowania, przestrzeni dyskowej – swoje usługi proponuje w całości w chmurze (cloud).

AWS to lider rynku chmury publicznej, wyprzedzając w tym obszarze m.in. Microsoft czy Google. Z ich wsparcia korzysta m.in. Netflix, Ringier Axel Springer (w Polsce to wydawca np. serwisu Onet.pl, dziennika „Fakt” czy Business Insider Polska) czy AirBnB - platformy do wynajmu miejsc noclegowych od osób prywatnych.

Reklama

W czasie konferencji AWS Re:Inforce 2022, która odbywa się 26 i 27 lipca w Bostonie ogłoszono nowe rozwiązania, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników.

Czytaj też

Aspekt bezpieczeństwa

W zakresie zwiększenia bezpieczeństwa danych w chmurze zaproponowano kilka nowości. To m.in. Amazon GuardDuty, AWS Security Hub, Amazon Detective i Amazon Macie.

Pierwsze z narzędzi ma pomóc w wykrywaniu złośliwego oprogramowania (malware) oraz zainfekowanych plików poprzez ich skanowanie. Korzystający z Amazon GuardDuty mogą włączyć tę funkcję za pomocą jednego kliknięcia. Informacje na temat zagrożenia są wysyłane do AWS Security Hub, Amazon EventBridge i Amazon Detective, co ma pomóc w automatycznej reakcji systemu na potencjalną obecność złośliwego oprogramowania.

Za pośrednictwem AWS Security Hub korzystający z platformy otrzymują informacje na temat potencjalnego zagrożenia, co umożliwia im szybką reakcję. Finalnie klienci korzystający z platformy otrzymują także link do raportu, który umożliwia im zapoznanie się ze szczegółami dotyczącymi incydentu.

Nowe funkcje uruchomiono także w Amazon Detective, umożliwiające łatwiejsze dochodzenie w zakresie bezpieczeństwa, a w Amazon Macie – bezpieczne przeglądanie i weryfikowanie danych co - w razie takiej potrzeby - ma ułatwić szybsze podejmowanie decyzji i reagowanie na zagrożenia.

Czytaj też

Bezpieczna komunikacja

Kolejną nowością jest ogłoszenie usługi AWS Wickr (w wersji startowej) – szyfrowanej platformy komunikacji dla przedsiębiorstw. Umożliwia ona wysyłanie m.in. audio i wideo, udostępnianie plików, przesyłanie wiadomości i możliwość ich usunięcia po wyznaczonym czasie. Każde połączenie, wysyłany plik czy wiadomość są szyfrowane za pomocą nowego, losowego klucza – w lokalnym punkcie końcowym. Tym samym, nawet AWS nie może odszyfrować danych. Udostępniane między użytkownikami informacje są magazynowane w chmurze, ale tylko korzystający z usługi mają nad nimi kontrolę.

Amazon Web Services działa od 2002 roku, a ściśle w obszarze chmury obliczeniowej – od 2004 roku. W skali świata obecnie to firma, która posiada największe zasoby, oferując ponad 200 różnych usług. Wśród partnerów, którzy korzystają z jej oferty są m.in. Pfizer, Philips, Samsung, Siemens, Slack, Sony, Netflix, czy Johnson & Johnson. Wśród klientów usług AWS jest też Departament Stanu USA oraz rządy innych państw.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze