Reklama

Social media

Ukraina zamknęła centra telefoniczne powiązane z oszustwami kryptowalutowymi

Fot. Hack Capital/Unsplash
Fot. Hack Capital/Unsplash

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SSU) zlikwidowała sieć sześciu call center we Lwowie, wykorzystywanych przez grupę oszustów do wyłudzania pieniędzy od inwestorów kryptowalutowych na całym świecie.

Jak informuje serwis BleepingComputer, oszuści stojący za nielegalnymi call center używali numerów telefonicznych VoIP (Voice over Internet Protocol), aby ukryć swoją lokalizację podczas wyłudzania pieniędzy od tysięcy zagranicznych inwestorów.

Akcja ukraińskich służb

Główny Urząd SSU w obwodzie lwowskim przeprowadził operację pod nadzorem Prokuratury Generalnej.

Podczas przeszukań w sześciu call center funkcjonariusze SSU przejęli sprzęt elektroniczny i dokumenty, które łączyły oszustów z nielegalną działalnością:

  • ponad 100 sztuk sprzętu komputerowego z zestawami słuchawkowymi
  • urządzenia mobilne i routery
  • sfałszowane zapisy księgowe z danymi bankowymi ofiar i inne dokumenty

Przekręt „na telefon”

SSU wyjaśnia, że według dochodzenia grupa przestępców wyposażyła sześć nielegalnych call center umieszczonych w wynajętych biurach i mieszkaniach. Operatorzy oferowali obcokrajowcom inwestowanie pieniędzy w akcje i kryptowaluty.

„Ofiary przekazywały pieniądze na karty bankowe przestępców i portfele kryptowalutowe z możliwością dalszej konwersji, po czym środki te znikały” – zaznaczono w komunikacie.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) ujawniła w maju br., że ponad 80 mln dolarów utracono na oszustwach inwestycyjnych w kryptowaluty, w oparciu o statystyki z około 7 tys. raportów otrzymanych od października 2020 roku. Mediana kwoty utraconej przez ofiary tego typu przestępstw wynosiła 1,9 tys. dol.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Komentarze