Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Skradzione dane w rękach prorosyjskich haktywistów. Przekazały je specsłużby Putina?

cyberatak
Fot. Blogtrepreneur/Flickr/CC BY 2.0

Rosyjski wywiad miał przekazać prorosyjskiej grupie haktywistów dane pochodzące z kradzieży. Jej członkowie ostrzegli, że przeprowadzą ataki na ukraińskie cele w odwecie za agresję wobec państwa Putina.

Specjaliści Mandiant przekazali Bloomberg News, że rosyjski wywiad najprawdopodobniej stał za niedawnym włamaniem do jednej z organizacji, co umożliwiło kradzież danych. Nie podali jednak nazwy podmiotu będącego celem.

Eksperci wskazali, że pozyskane w ten sposób informacje trafiły w ręce „XakNet”, czyli prokremlowskiej grupy haktywistów.

Czytaj też

Fałszywi haktywiści

John Hultquist, wiceprezes Mandiant ds. analiz wywiadowczych, podkreśla, że należy przyglądać się aktorom, określających się haktywistami, ponieważ rosyjskie służby często pod tą przykrywką prowadzą cyberoperacje.

„XakNet” ma być podmiotem aktywnym od marca br. Jego członkowie przyznali się do kilku incydentów, których celem była Ukraina. Mowa o m.in. włamaniu do telewizji Ukraina 24.

Zdaniem Mandiant, wspomniana grupa oraz Killnet bezpośrednio koordynowały część swoich działań.

Przedstawiciele „XakNet” zapowiedzieli, że przeprowadzą atak na ukraińskie podmioty w odpowiedzi na agresję wobec Rosji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze