Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rosja ograniczy dostęp do VPN-ów „zagrażających bezpieczeństwu”

Rosja ograniczy dostęp do VPN-ów, ale nie wszystkich
Rosja ograniczy dostęp do VPN-ów, ale nie wszystkich
Autor. Richard Patterson / Flickr

Rosja ograniczy dostęp do usług VPN, które jej zdaniem „zagrażają bezpieczeństwu” narodowemu. Doniesienia na ten temat napływają ze strony rosyjskiego ministerstwa spraw cyfrowych, a cytuje je państwowa agencja RIA Novosti.

Reklama

Na łamach serwisu CyberDefence24.pl pisaliśmy już o tym, że Rosja może rozważać wprowadzenie całkowitej blokady możliwości korzystania z usług typu VPN na swoim terytorium.

Reklama

Jeden z deputowanych rosyjskiej Dumy Anton Tkaczew złożył w tej sprawie zapytanie do ministerstwa spraw cyfrowych, wyraził przy tym zaniepokojenie. Jego zdaniem całkowita blokada VPN-ów w Rosji odetnie jej mieszkańców od możliwości korzystania z niektórych urządzeń domowych, korzystających na co dzień z internetu i łączących się z zagranicznymi serwerami.

Rosja zablokuje VPN-y, ale nie wszystkie

Z nadesłanej przez resort odpowiedzi wynika, że Rosja istotnie zablokuje dostęp do usług VPN, ale nie do wszystkich a do niektórych.

Reklama

Do jakich? Otóż tych, które zostaną uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na sieć, jaką obsługuje ruch. Obchodzenie blokady ma również być uznawane za powodowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Użycie na własną odpowiedzialność

Cytowany przez RIA Novosti szef komisji Dumy ds. polityki informacyjnej Aleksander Hinstein powiedział, że użycie VPN-ów nie jest w Rosji zakazane, lecz to indywidualny wybór wszystkch użytkowników. Hinstein przypomniał też, że ruch przez VPN-y ma miejsce poza granicami Rosji, co w praktyce oznacza tyle, iż Rosjanie powierzają swoje dane „podmiotom, których nie znają”.

Popularność VPN-ów w Rosji

Na naszych łamach pisaliśmy też już o tym, że w Rosji popularność usług typu VPN wzrosła drastycznie po inwazji Putina na Ukrainę z lutego ub. roku, kiedy to Kreml zdecydował się na wprowadzenie drastycznych form cenzury w kraju i w praktyce odciął rosyjskiemu społeczeńswu dostęp do informacji ze świata, które przeczą oficjalnej narracji, jakoby „specjalna operacja wojskowa” na Ukrainie była działaniem ukierunkowanym na ochronę rosyjskich obywateli i przeciwdziałanie rzekomemu „ukraińskiemu nazizmowi”.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze