Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Phishing na kontach Microsoft. Oszuści odwołują się do „rosyjskiej aktywności”

Autor. Pixabay

Do skrzynek pocztowych trafiają fałszywe e-maile oszustów, którzy chcą wykorzystać wojnę na Ukrainie „ostrzegając” użytkowników Microsoftu przed „niezwykłą aktywnością logowania” z Rosji.

Reklama

Konflikt rosyjsko-ukraiński pokazuje nowe oblicze cyberwojny na całym świecie. Jednak drobni oszuści internetowi również zwiększają swoje wysiłki podczas międzynarodowego kryzysu, wykorzystując strach i rosnące zainteresowanie Rosją.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W sieci pojawiły się maile phishingowe, skierowane do użytkowników Microsoftu, które „uprzedzają" przed włamaniem na konto z Moskwy. W ten sposób próbują wynieść dane logowania i inne dane osobowe. Falę spamu odkryła firma Malwarebytes, który sprawdza nazwy rosyjskich ataków hakerskich.

Treść wiadomości, wysyłanej przez phishingowych oszustów brzmi: „Nietypowe logowanie. Wykryliśmy coś niezwykłego w niedawnym logowaniu do konta Microsoft. Szczegóły logowania Kraj/region: Rosja/Moskwa  Adres IP: Data: sob., 26.02.2022 02:31:23 +0100. Platforma: Kali Linux  Przeglądarka: Firefox. Użytkownik z Rosji/Moskwy właśnie zalogował się na Twoje konto z nowego urządzenia. Jeśli to nie Ty, zgłoś użytkownika. Jeśli to byłeś Ty, zaufamy podobnej aktywności w przyszłości. Zgłoś użytkownika. Zespół kont Microsoft".

Usunąć, nie odpowiadać

E-mail zawiera przycisk „zgłoś użytkownika", a jego kliknięcie powoduje utworzenie nowej wiadomości z takim samym tematem. Adres e-mail odbiorcy odwołuje się do ochrony konta Microsoft. Według ekspertów, użycie wiadomości e-mail do odpowiedzi może spowodować różne zagrożenia.

Czytaj też

„Osoby wysyłające odpowiedź niemal na pewno otrzymają prośbę o podanie danych logowania i - prawdopodobnie - informacji o płatnościach za pośrednictwem fałszywej strony phishingowej" – wyjaśniają eksperci z Malwarebytes. „Najlepiej na nie odpowiadać i od razu usuwać e-mail".

Jak zawsze, uważni odbiorcy spamu zauważą kilka sygnałów alarmowych, w postaci błędów gramatycznych i ortograficznych, takich jak „acount". Jak podkreślają eksperci, obecne wydarzenia na Ukrainie sprawiają, że zachowanie czujności jest kluczowe w nadchodzących dniach i tygodniach, ponieważ z pewnością pojawi się więcej podobnych cyberzagrożeń.

/JR

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama