Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: Liczba ataków w cyberprzestrzeni jest większa niż zwykle, ale nie ma ryzyka

Fot. Janusz Cieszyński/ fot. Cyfryzacja KPRM; Twitter

Widzimy, że ataków cybernetycznych jest więcej niż zwykle, jednak na ten moment możemy powiedzieć, że nie doszło do żadnych sytuacji, które stanowiłyby ryzyko - ocenia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM.

O bezpieczeństwo cybernetyczne Polski, Cieszyński pytany był w środę w rozmowie z Fakt24.pl. Polityk zapewniał, że na "tę sytuację, którą teraz mamy", rząd przygotowywał się już wcześniej. "Jeżeli chodzi o liczbę ataków, monitorujemy sytuację i widzimy, że jest ich więcej niż zwykle, jednak na ten moment możemy powiedzieć, że nie doszło do żadnych sytuacji, które stanowiłyby ryzyko" - powiedział.

Pytany, jakie instytucje były atakowane, Cieszyński podkreślił, że podmioty, które przychodzą po pomoc, robią to m.in. dlatego, ze w trakcie działań zachowywana jest "pełna dyskrecja". "To jest zupełne oczywiste, że nie będziemy mówili o szczegółach takich ataków, szczególnie nieudanych" - powiedział. "Jeżeli jest jakaś sytuacja, która jest widoczna dla świata zewnętrznego, to zawsze tłumaczymy, staramy się wyjaśnić, przedstawić konkretne informacje" - dodał.

Janusz Cieszyński zapytany o próbę ataku na stronę Izby Rozliczeniowej, Cieszyński odparł, że atakujący prawdopodobnie liczyli na zdestabilizowanie polskiego systemu finansowego, jednak to się nie wydarzyło. "To naturalne, że sektor finansowy jest jednym z głównych celów, także w czasach pokoju" - powiedział.

Na pytanie, czy dziś może zapewnić, że Polska jest bezpieczna w obliczu rosyjskiej inwazji, polityk odpowiedział, że zrealizowano wszystkie kroki przewidziane na wypadek takiej sytuacji. "Natomiast jeżeli ktoś powie, że zabezpieczył coś przed wszystkimi możliwymi atakami w cyberprzestrzeni, to prawdopodobnie nie wie, o czym mówi, albo celowo wprowadza w błąd" - podkreślił.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP

Przypomnijmy, że obecnie obowiązuje trzeci stopień alarmowy w czterostopniowej skali - CHARLIE-CRP . Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) poinformowało, że taki stan będzie trwał do 4 marca br. (do godz. 23:59) na terenie całego kraju.

Minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, wyjaśniał, że decyzja szefa rządu była związana z sytuacją na Ukrainie oraz działaniami, jakie zaobserwowano w polskiej cyberprzestrzeni.

Czytaj też

Stopnie wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy. Stopień CHARLIE-CRP wprowadzono po raz pierwszy w historii; czwartego jak dotąd nie wprowadzono w ogóle.

Wszystkiego o stopniach alarmowych możecie dowiedzieć się z tego materiału.

/PAP/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze