Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Pedofile z Bałkanów namierzeni

Słowenia policja
Słoweńska policja kierowała międzynarodową operacją.
Fot. policija_si (@policija_si)/X

Organy ścigania zidentyfikowały osoby posiadające i/lub udostępniające materiały pedofilskie. Międzynarodowa operacja policji pozwoliła dotrzeć do sprawców. Przeprowadzono obławę.

Międzynarodowa operacja organów ścigania „MOZAIK 2023” doprowadziła do zidentyfikowania 39 osób zamieszanych w posiadanie i/lub udostępnianie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dziecipodaje Europol. W tym celu część z nich miała korzystać ze „specjalnych” forów internetowych i komunikatorów.

Policyjnymi działaniami kierowała słoweńska policja. W operację zaangażowane były organy z państw bałkańskich: Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Serbii, Chorwacji i Węgier.

Czytaj też

Przeszukania i zatrzymania

Funkcjonariusze w dniach 6-17 listopada br. przeprowadzili obławę. Weszli do 41 lokalizacji na terenie wymienionych wyżej państw. Zatrzymano 3 osoby. Część postawiono w stan oskarżenia.

Podczas czynności, zabezpieczono ponad 200 nośników (karty pamięci, telefony, komputery itp.), zawierające zdjęcia i filmy przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci.

Czytaj też

Operacja „Carlos”

W Polsce z siatkami pedofilskimi walczy m.in. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Jego funkcjonariusze posiadają na koncie kilka skutecznych działań, które opisywaliśmy na łamach naszego portalu.

Jako przykład można podać operację „Carlos”. W jej ramach w okresie 22-30 października zatrzymano 64 osoby (wśród nich 6 kobiet) w wieku 21-73 lata podejrzewane o posiadanie i rozpowszechnianie treści o charakterze pedofilskim. Działania na terenie całej Polski przeprowadziło ponad 400 policjantów CBZC.

Przeprowadzono 106 przeszukań i zabezpieczono łącznie 1162 komputery, telefony komórkowe oraz inne elektroniczne nośniki danych, zawierające blisko 350 tys. materiałów z treściami pedofilskimi.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Komentarze