Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Black Friday coraz bliżej. Cyberpolicja ostrzega

CBZC wydaje poradnik dotyczący zakupów w Black Friday.
CBZC wydaje poradnik dotyczący zakupów w Black Friday.
Autor. Ashkan Forouzani/Unsplash

Wielkimi krokami nadchodzi Black Friday, czyli tzw. Czarny Piątek. To nie tylko czas - przynajmniej w założeniu - promocji, ale także moment, w którym szczególną aktywnością wykazują się internetowi oszuści.

Reklama

Od lat Black Friday (ang. Czarny Piątek) cieszy się niesłabnącą popularnością w USA. Od jakiegoś czasu także w Polsce, dzień po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, mamy do czynienia z zakupowym szaleństwem. To wtedy – przynajmniej w teorii – możemy liczyć na serię przecen i „wyjątkowych” promocji.

Reklama

Black Friday - kiedy?

Reklama

W tym roku „Czarny Piątek” będzie miał miejsce 24 listopada. Licząc na znaczące obniżki cen, nie możemy zapominać o tym, że to „święto zakupów” może być czasem wzmożonej aktywności oszustów, także tych działających w sieci.

Powód jest prosty. To wtedy więcej osób przegląda strony sklepów internetowych, mając nadzieję na znalezienie dobrych ofert, a to sprawia, że znacząco powiększa się grono potencjalnych ofiar cyberprzestępców.    

Czytaj też

Cyberpolicja ostrzega

W związku z tym faktem, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości opublikowało poradnik, w którym informuje o tym, na co kupujący powinni zwracać szczególną uwagę podczas zakupów w sieci.

Jak wskazuje CBZC, musimy pamiętać m.in. o tym, że sklep internetowy obowiązuje szereg zasad, którym musi się podporządkować. Jeśli na stronie, na której chcemy dokonać zakupów, nie jesteśmy w stanie zlokalizować NIP czy REGON, w głowie powinna nam zapalić się „lampka ostrzegawcza”.

Elementów, które powinny budzić nasze wątpliwości jest zresztą więcej: braki/nadmiar znaków w adresie strony, podejrzanie krótka historia funkcjonowania danego sklepu, a także wyjątkowo niskie ceny produktów czy oferowanych usług.

Zawsze też dobrze zapoznać się z recenzjami, dotyczącymi interesującego nas produktu, choć tutaj należy nadmienić, że w kontekście ocen również powinniśmy być ostrożni. Dlaczego? Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach CyberDefence24 przy okazji postępowań, które prezes UOKiK wszczął przeciwko firmom dokonującym odpłatnie pozytywnych opinii określonych towarów.

Cyberpolicja zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny element, o którym warto pamiętać w najbliższym czasie. Decydując się na zakup poprzez portal aukcyjny, najlepiej abyśmy wybierali płatność za pobraniem. Dzięki takiemu wyborowi nie płacimy za „kota w worku”.

Czytaj też

Więcej porad

Dokonując zakupów w internecie róbmy to z głową i stosujmy się do wskazanych wyżej porad. Więcej na temat schematów stosowanych przez oszustów pisaliśmy na łamach CyberDefence24 w tym tekście.)

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama